چپ شدن سایت صداهای جهانی

Global Voicesامروز به خاطر مصاحبه «صداهای جهانی» با مهدی یحیی‌نژاد یک سری زدم به این سایت. این سایت از جمله سایت‌هایی هست که حدوداً یک سال و نیم پیش درباره‌اش مطلبی نوشتم و معرفیش کردم. مشترک خبرمایه (فید)ش هستم و از طریق گودر پیگیریش می‌کنم.
باعث خوشحالی است که این سایت بخشی هم برای زبان فارسی دارد و البته به لطف مترجم یا مترجم‌های بخش فارسی آن، بخشی از محتوای وبلاگ‌های فارسی را به انگلیسی ترجمه می‌کند که بعدتر به زبان‌های دیگر هم ترجمه می‌شوند.
اما نکته‌ای که به نظرم رسید، ضعف طراحی بخش فارسی این سایت است که در اتفاقاً از وردپرس (WordPress 2.5.1) هم نیرو می‌گیرد. متأسفانه مدتی است این بخش راه‌اندازی شده اما ساختار و چیدمان صفحات فارسی این سایت متناسب با نوشتار فارسی نیست.


برای مثال به نگاهی صفحه مصاحبه با مهدی یحیی‌نژاد می‌بینید که بخشی از پاراگراف‌ها چپ به راست نوشته شده‌اند.
در این صفحه و صفخات دیگر فارسی خواهید دید که اندازه فونت‌ها از ابتدا تا انتهای نوشته تغییر می‌کند. ضمن آن‌که نوع فونت انتخابی یعنی Times New Roman در این اندازه و فرم برای نوشته‌های فارسی چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.
عکس‌ها معمولا در بخش راست هر مطلب قرار می‌گیرند و نوشته‌های کنار هر عکس به اصطلاح دور آن شکسته نمی‌شوند در حالی که جای این عکس‌ها سمت چپ نوشته‌ها باید باشد.
عموماً در سایت‌های چندزبانه خارجی یک فایل استایل یکتا برای همه زبان‌ها در نظر گرفته می‌شود. همان‌طوری که می‌دانید در این فایل نوع، اندازه، رنگ فونت و عوامل مؤثر دیگر مثل چیدمان اجزای صفحه قرار داده می‌شود. یکی از فواید این کار این است که با هر تغییر در اجزای این فایل کل زبان‌ها و صفحات سایت تغییر می‌کنند. هر چند این سایت چنین قاعده‌ای را رعاین نکرده و برای هر بخش یک استایل مجزا و مستقل در نظر گرفته است (با مشاهده سورس صفحه می‌توانید این مسأله را تأیید کنید). بنابراین به نظر می‌رسد که استایل زبان فارسی این سایت درست تنظیم نشده است.
اساساً صفحه ورودی بخش فارسی هم به صورت چپب به راست چیده شده در حالی این مشکل برای بخش عربی که آن هم از راست به چپ نوشته می‌شود، وجود ندارد. برای بخش عربی، فونت تاهما با اندازه مناسب در نظر گرفته شده است. در واقع تنها با کپی کردن استایل بخش عربی در بخش فارسی می‌توان این مشکل را به سادگی حل کرد. جای تعجب است که تا کنون چنین اتافاقی نیفتاده است.

1 دیدگاه دربارهٔ «چپ شدن سایت صداهای جهانی;

  1. دوست گرامی از توجه‌تان به صداهای جهانی متشکرم و باعث خوشحالی است. نظر شما در مورد طراحی سایت فارسی آن کاملاً بجا است و در چند روز آینده حل می‌شود. تا الان هم این مسأله به خاطر گرفتاری‌های زیاد بخش تکتیک صداهای جهانی و کمبود شدید نیرو بوده. باز هم ممنون.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید