بنویس ۳۱۰۸، بخوان Blog

Blog Day 2008زیگزاگ– حالا نزدیک به ده سال است که از عمر وبلاگ می‌گذرد هر چند که این مدت برای وبلاگ‌های فارسی، کمتر از وبلاگ‌های انگلیسی است اما از همان سال‌های ابتدایی بین وبلاگ‌ها این رسم بود که سالگرد تولد خود را گرامی بدارند.
نیر اوفیر در سال ۲۰۰۵ آغازگر یک حرکت نو بود و امسال چهارمین سال متوالی است که وبلاگ‌ها هم یک روز جهانی را به نام خود ثبت کرده‌اند. ۳۱ اگوست (اوت) روز جهانی وبلاگ نامیده شده است.
به افتخار بلاگ
روز بلاگ بر اساس این باور ایجاد شد که بلاگرها روزی را در اختیار داشته باشند تا وبلاگ‌هایی از کشورها و فرهنگ‌های مختلف را به خوانندگانشان بشناسانند. به همین علت بلاگرها در این روز پنج وبلاگ تازه را به خوانندگانشان معرفی می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا تعداد زیادی از وبلاگ‌های ناشناخته به مشتریان همیشگی وبلاگ‌ها معرفی شود.
بنابراین در این روز بلاگرهای سراسر جهان در اقدامی هماهنگ یک نوشته در وبلاگ خود قرار می‌دهند که در آن به معرفی وبلاگ‌های تازه‌ای می‌پردازند که ترجیحاً از فرهنگ، گرایش و دیدگاه متفاوتی برخوردار هستند.
در این روز بازدیدکنندگان و خوانندگان این بلاگ‌ها نیز با گشت‌و گذار و کشف بلاگ‌های جدید و ناشناخته، آشنایی با افراد و بلاگ‌های تازه را جشن می‌گیرند.
روز بلاگریزان
اما چرا ۳۱ آگوست برای این مناسبت در نظر گرفته شده است؟ تاریخ سی و یکم ماه هشتم میلادی یعنی آگوست (۳۱۰۸) با نگاهی گرافیکی بسیار شبیه کلمه انگلیسی Blog بوده و این بازی با اعداد و حروف، دلیل ساده این نام‌گذاری است.


چه وبلاگ‌هایی را معرفی کنیم؟
بهترین کار این است که در این روز وبلاگ‌هایی با موضوعات متفاوت با وبلاگ خود معرفی کنیم. در واقع قرار بر این است که اگر شما وبلاگی با موضوع ادبیات دارید، به خوانندگان همیشگی وبلاگتان مثلاً پنج وبلاگ با موضوعاتی چون فناوری اطلاعات، آشپزی، محیط زیست، جامعه و سینما معرفی کنید.
آداب روز بلاگ
* پنج وبلاگ جالب پیدا کنید
* به این وبلاگ‌ها اطلاع دهید که آنها را به مناسبت روز وبلاگ معرفی خواهید کرد
* برای هر وبلاگ توضیحی کوتاه نوشته و لینکش را به نامش اضافه کنید
* نوشته «روز بلاگ» را در ۳۱ اوت منتشر کنید
* برچسب «BlogDay» را با استفاده از این لینک به نوشته خود بیافزایید
* و لینکی به سایت رسمی این روز بدهید
دید و بازدید
در سال‌هایی که این روز به عنوان روز وبلاگ معرفی شده است، تعدادی از وبلاگ‌های فارسی هم آدابش را به جای آورده‌اند و وبلاگ‌های جدیدی را به خوانندگانشان معرفی کرده اند. امسال نخستین سرویس‌دهنده فارسی وبلاگ‌ها یعنی پرشین‌بلاگ، بلاگرهای فارسی‌زبان را به یک گردهمایی دعوت کرده است که با دو روز تأخیر در دوازدهم شهریور (۲ سپتامبر) در فرهنگسرای بانو برگزار می‌شود که پذیرایی آن به خاطر همزمانی با شروع ماه رمضان، به صرف افطاری خواهد بود.
زشت و زیبای روزهای مجازی
نام‌گذاری روزها در دنیای مجازی امری تازه نیست. روزهای زیادی در سال‌های اخیر به مناسبت‌های مختلف اختصاص می‌یابند که به دنبال خود مفاهیمی مجازی را یدک می‌کشند. بسیاری از این مناسبت‌ها برای افراد ناآشنا با اینترنت، غریب و مهجورند و مناسبت‌هایی نامفهوم به نظر می‌رسند اما در میان ساکنان سرزمین مجازی طرفدارانی بسیار دارند.
از جمله روزهایی چنین می‌توان به ۵ آوریل، روز جهانی بدون CSS اشاره کرد که وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های پشتیبان این مراسم، به مدت دو روز کدهای CSS خود را برمی‌دارند. بدون سی اس اس فقط محتوای وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها قابل مشاهده هستند با این که در موارادی طراحی سایت‌ها به هم می‌ریزد و ظاهری زشت پیدا می‌کند، طراحانش ترجیح می‌دهند تا برای دو روز در سال هم که شده، محتوا را عریان در مقابل چشمان بینندگانشان قرار دهند.
پیوندها:
روز بلاگ در توییتر
فهرست ویدئوهای روز بلاگ
روز بلاگ در فیس‌بوک
روز بلاگ در پرشین‌بلاگ
روزی به افتخار بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید