خیمه‌شب‌بازی با تصاویر زمینی!

میدان ترافلگار، یکی از مشهورترین جاهای دیدنی لندن با ده‌ها مجسمه از شخصیت‌های معروف انگلیسی است که می‌توانید توضیحات کاملش را در ویکی‌پدیا بخوانید.
این میدان سال‌هاست که محل برگزاری انواع جشن‌ها و تجمعات از مراسم سال نوی یهودیان و جشن‌های خیریه تا عید فطر و تورنمنت فوتبال پلی‌استیشن شده است. تقریباً روز و شبی نیست که بروید اینجا و چیز تازه‌ای نبینید. اگر خیلی کنجکاوید می‌توانید سری به دوربین‌های پخش زنده در ترافلگار بزنید.
دیشب که داشتم همین‌طور بی‌هدف در بخش مرکزی و شلوغ این شهر قدم می‌زدم، رسیدم به این میدان. طبق معمول یک پروژه‌ای دیدنی را در آنجا راه انداخته بودند با عنوان Under Scan. در این پروژه با استفاده از پروژکتورهایی خاص که روی ارتفاع نصب شده‌اند، ویدئوهایی را روی زمین می‌اندازند از آدم‌های که در حالت عادی بی‌حرکتند اما نسبت به سایه‌های رهگذران واکنش نشان می‌دهند. در واقع Interactive Video Art یا هنر ویدئوهای تعاملی بهترین توضیحی است که می‌شود درباره این پروژه داد. برای مثال شما با تصویری یک مرد روی زمین روبه‌رو می‌شوید که در حالت جنینی به خواب رفته و وقتی سایه شما رویش می‌افتد، بیدار شده و متناسب با رفتار سایه‌تان، حرکاتی را انجام می‌دهد. برای درک بهتر از آنچه که گفتم، ویدئوی زیر را ببینید. بدیهی است که تمام این پروژه زمانی معنا دارد که هوا تاریک باشد. یعنی شب. سیگارتان را که برداشته‌اید؟3 دیدگاه دربارهٔ «خیمه‌شب‌بازی با تصاویر زمینی!;

  1. اگه موضوع رو اشتباه نگرفته باشم یک همچین چیزی رو چند وقت پیش در تهران دیدم و ازش عکس هم گرفتم. البته پرچم‌های آمریکا و اسرائیل رو قرار داده بودند که با سایه‌ی مردم شکسته می‌شد و از هم پاشیده می‌شد و یا تبدیل به جک و جونور می‌شد!!!
    لینک مستقیم این عکس‌ها در بلاگ من:
    http://alibeiglou.blogspot.com/2008/10/blog-post_710.html

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید