پژوهشی پیرامون موسیقی شمارش معکوس بی‌بی‌سی

هوا آفتابیه و من سرما خوردم! این بدترین اتفاقیه که می‌شه برای من بیفته وقتی که می‌خوام از یک روز آفتابی برای بیرون رفتن استفاده کنم. در نهایت این واقعه اسفبار رو مرتب به خودم تسلیت می‌گم.
این روزهای آخر قبل از شروع کار تلویزیون کارها جدی‌تر شده و به طرز نفس‌گیری تلاش‌ها بیشتر. همون‌طوری که به طور رسمی اعلام شد ۱۴ ژانویه برنامه‌ها روی آنتنه و از دیروز هم جای نوارهای رنگی و بوق تست که در چند ماهه اخیر روی کانال مشاهده می‌شد، بنری قرار گرفته که ساعات پخش رو اطلاع می‌ده.
به زودی هم نمونه‌های دیگه‌ای از برنامه‌ها رو روی فرکانس‌ها و شبکه‌های دیگه تلویزیونی خواهید دید. برنامه کلیک فارسی هم یکی از برنامه‌هایی هست که قراره از این شبکه پخش بشه. پنجشنبه‌ها ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران زمان پخش این برنامه‌ست و در طول هفته سه بار دیگه هم تکرار خواهد شد.
اما این روزها به چیز جالبی برخوردم که معروفه به شمارش معکوس بی‌بی‌سی یا BBC Countdown. یک کار یک دقیقه‌ای که معمولاً برای وقتی در نظر گرفته شده که مجری روی تصویر نیست. با کمی جست‌وجو متوجه شدم که موسیقی این شمارش معکوس رو فردی به نام David Lowe ساخته و نسخه‌های متعدد و تنظیم‌های متفاوتی از اون هر سال درست می‌شه. این ویدئو انواع اون رو که برای بخش‌های مختلف خبری آماده شده بهتون نشون می‌ده. تنظیم‌های مختلفی از این موسیقی همراه تصاویر متفاوت هر سال ساخته می‌شه که مجموعه اون رو از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ می‌تونین از این ویدئو ببینید. به زیرنویس‌های این ویدئو دقت کنید که توضیحات جالبی رو ازش می‌تونین بخونین. برای شبکه عربی بی‌بی‌سی هم تنظیمی متفاوت وجود داره که می‌شه از اینجا دیدش. اگه دوباره به ویدئویی که چند روز پیش از بی‌بی‌سی فارسی گذاشتم، دقت کنید و به موسیقی اولش گوش بدین، می‌بینین که همین آهنگ با مایه‌های موسیقی شرقی و سازهای ایرانی ساخته شده.


از ویژگی‌های این موسیقی اینه که ضرب‌آهنگ‌هاش هر یک ثانیه یک بار تنظیم شده و کاملاً القاکننده خبررسانی در لحظه هست. اینجا هم هر وقت توی اتاق خبر می‌ریم و این آهنگ به گوش می‌رسه، جنب و جوش خاصی به وجود میاد و همه با عجله آخرین تنظیم‌ها رو انجام می‌دن. انگار یه جورهایی مارش جنگی زده شده. همه اینها رو گفتم، اینم بگم که بیل بیلی، کمدین انگلیسی یه شوخی‌هایی هم با این موسیقی کرده که می‌تونین از این ویدئو ببینینش. همین.
چند نفر هم فرکانس‌ها رو پرسیدن ازم که می‌ذارمشون اینجا:

۱)
Telstar 12, 15 degrees West,
Transponder 10, 12.608 GHz (Horizontal polarisation)
Symbol rate: 19.28 Mbaud
Forward Error Correction (FEC): 2/3
۲)
Hot Bird 6, 13 degrees East,
Transponder 130, 11.666 GHz (Vertical polarisation)
Symbol rate: 27.5 Mbaud
Forward Error Correction (FEC): 3/4

11 دیدگاه دربارهٔ «پژوهشی پیرامون موسیقی شمارش معکوس بی‌بی‌سی;

 1. سلام نیما جان امیدوارم در کارتون موفق باشید ۱۹:۳۰ پنجشنبه‌ها می‌بینمتون. جالب اینکه ۲۰:۳۰ پنجشنبه‌ها در خبر ۲۰:۳۰ (شبکه دو) ایران اخبار فناوری اطلاعات ارائه می‌شود. موفق باشید.
  نیما: منصور جان سپاس. البته برنامه ما ۱۷:۳۰ پنجشنبه‌ها به وقت تهران پخش می‌شه.

  پاسخ
 2. آیا تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی را در آمریکا و کانادا هم می‌شود دید؟
  نیما: قرار است که به صورت کابلی برای آمریکا و کانادا تأمین شود اما پوشش ماهواره‌ای ندارید. به صورت زنده از روی سایت می‌شود دید.

  پاسخ
 3. نیما
  کلی خوشحال شدم که بعد از چند ماه بالاخره از تبلیغ بی بی سی تونستم ببینمت…..
  خوش تیپ شدیا….
  دی:

  پاسخ
 4. اوکی نیما جان شوخی کردم، کپی رایت نداره که ولی به علی یا هر کی اون را ساخته بگو دوباره براساس ضرباهنگ موسیقی تدوینش کنه واقعا کسی که اصلی را دیده باشه با دیدن این یکی که با دو تا ملودی مثلا بومی شده، حالت غیر قابل توصیفی بهش دست می‌ده!

  پاسخ
 5. برخوردی یا توی فیس بوک من دیدی؟! :)))
  نیما: نه امید جان. اتفاقاً از روی کامنت قبلیت کنجکاو شدم و بعدش توی یکی از کامنت‌های سایت ایرانیان دیدم. بعد هم پیگیری کردم و رسیدم به این خرت و پرت‌ها 🙂

  پاسخ
 6. نیما جان مطمئنی از این فرکانس‌ها؟ تو سایت هم همین‌ها زده ولی من تو فرکانس ۱۱۱۱۷ v 27500 تونستم تلویزیون بی بی سی فارسی رو بگیرم و بر عکس رو فرکانس که شما دادی اصلا آنتن کیفیت نمی‌ده چه برسه سرچ کنه.
  نیما: قطعاً جایی که پیدا بشه فرکانس صحیحه. منم از سایت کپی کردم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید