گوشه‌ای برای سخنوران

خب من چند روز پیش برگشتم لندن و البته فرصت نشد تا امروز چیزی بنویسم. مدت زیادی هم هست که کمتر درباره لندن و چیزهایی که توش می‌بینم، نوشتم. این چیزها البته برای کسایی که این طرف آب زندگی می‌کنن شاید، نه عجیب باشه و جالب اما خودم که ایران بودم خیلی از این جور نوشته‌های وبلاگی خوشم می‌اومد.
به هر حال یکی از جاهای جالبی که اینجا دیدم، یه بخش از هاید پارک هست که بهش می‌گن گوشه سخنوران یا Speakers Corner.
نه این که جایی رو با تابلو یا دیوار یا پرچین مشخص کرده باشن. در واقع به یه تیکه کوچیک پارک می‌گن اسپیکرز کرنر و توش مردم با هم در هر زمینه‌ای بحث می‌کنن. این طور که توی ویکی‌پدیا نوشته، از نظر تاریخی جاهای دیگه‌ای توی پارک‌های دیگه‌ای بودن که به همین نام شناخته می‌شدن اما این یکی که توی هاید پارک و نزدیک تاق مرمر یا ماربل آرچ هست موندگار شد و بیشتر از صد و پنجاه ساله که قدمت داره و بسیاری از اعتراض‌ها و شورش‌های تاریخ انگلیس از همین جا آغاز شده.
یکز از یکشنبه‌هایی که داشتم از اونجا رد می‌شدم، دیدم که عده زیادی دارن با هم بلند بلند بحث می‌کنن. از بحث‌های مذهبی و سیاسی و اجتماعی برقرار بود تا جنبش‌هایی مثل آغوش رایگان. با خودم فکر کردم چقدر خوب بود که می‌شد همچین تریبون‌هایی رو آزادانه توی همه پارک‌های دنیا برقرار کرد. توی دنیایی که رسانه‌ها حکمرانی می‌کنن، جای ارتباطات رو در رویی مثل این گفت‌وگوها و تریبون‌های آزاد واقعاً خالیه.

12 دیدگاه دربارهٔ «گوشه‌ای برای سخنوران;

 1. میشه یه دعوتنامه بالاترین برام بفرستین؟ دیگه قشنگ ناامید شدم… فکر کنم تموم شده دیگه 🙁
  نیما: فعلاً دعوتنامه‌ای نمونده برام.

  پاسخ
 2. سلام نیما جان. آقا من متاسفانه نتونستم برنامه شما راجع به ویندوز ۷ رو ببینم جایی در اینترنت آرشیوش وجود داره که بتونم ببینم؟ ممنون میشم کمی راهنمایی کنی. چاکریم
  نیما: علیرضا جان. هنوز آرشیو آنلاینی از برنامه‌ها وجود نداره.

  پاسخ
 3. آقا نیما جان اگر بازم از این جور پست‌ها بدی خیلی خوب می‌شه! البته فکر نکنم گوش کنی 😀 چون تو توییترم چند بار ازت سوال کردم جواب ندادی!
  راستی اینجا عجب سیستم ضد سان.سوری داره!
  راستی۲: اگر جواب این آقا alireza رو بدی جواب منم دادی، پخش رو وب نمی‌خوام. می‌خوام دانلود کنم کلیک رو. می‌شه؟
  نیما: بهزاد جان تا جایی که وقتم اجازه بده جواب سؤال‌ها رو می دم. شرمنده. گاهی این‌قدر سؤال‌ها زیادن که نمی‌شه به همه‌شون رسید. گاهی هم جواب یه سؤال رو چند بار دادم، واقعاً دوباره جواب دادن به یه سؤال واحد ستمه :دی

  پاسخ
 4. اومدم نظر بدم که بگم این تم بلاگ خیلی قشنگه یادم دفت.
  الان می‌گم خیلی قشنگه فقط قسمت تبلیغ متنیش یک مقدار تیره‌ست.

  پاسخ
 5. ما speaker’s cornerمون تاکسی‌هاست!!!
  اینها هم تنها مشکلی که دارن آغوش رایگانه؟! خیلی جالب بود :))
  دعوتنامه بالاترین این چند روزه از الماس نایاب‌تره! می‌شه در راه خدا! یکی واسه من هم بفرستین؟ ثواب داره 🙂
  نیما: متأسفانه دعوتنامه‌هام تموم شده.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید