هدف از طراحی صفحه خطای ۴۰۴ چیست؟

دوست عزیزم مهدی رودکی بعد از اتمام مسابقه‌ای که گذشت، مواردی رو درباره صفحه ۴۰۴ سایت برام ارسال کرده، که به نظرم باید خوندش:

در رابطه با ایده جالب مسابقه ۴۰۴ چندتا نکته از دید «کاربردی بودن سایت» می‌گم. شاید بد نباشه با خوانندگان سایتت در میان بذاری. البته ظاهراً دیر رسیدم اما چیزی که می‌خوام بگم از دید سئو (بهینه‌سازی برای موتور جست‌وجو) خیلی مهمه.
اصولاً هدف از تعبیه صفحه ۴۰۴ در سایت، کمک به کاربرانی است که به اشتباه وارد سایت شده‌اند یا دنبال آدرسی بوده‌اند که حالا وجود ندارد. بنابراین این صفحه طراحی نمی‌شود که بیننده را عمداً به آن بکشانیم. لذا اصولاً جذابیت گرافیکی در این صفحه در اولویت اول قرار ندارد و این صفحه پیش از همه چیز باید نقش خود را به عنوان راهنما به خوبی ایفا کند.
دو گروه بیننده وجود دارند: بینندگانی واقعی سایت یعنی آدم‌ها و بینندگان نرم‌افزاری سایت مانند موتورهای جستجو و ….
آدم‌ها می‌آیند پس باید بتوانند راهی به مطالبی که دنبالش بوده‌اند بیابند و همینطور با صفحه‌ای خشک و بی‌روح مواجه نشوند که از سایت متواری شوند.
موتورهای جست‌وجو هم می‌آیند و آنها هم نباید از سایت متواری شوند. راه نگهداشتن آنها لینک‌های ساده به بخش‌های دیگر سایت است. زیرا آنها علاوه بر حذف آدرسی که دیگر وجود ندارد در همان مراجعه، آدرس درست و آدرس صفحه‌های جدید را نیز باید بیابند.
اگر هدف از طراحی صفحه ۴۰۴ این است که کاربران واقعی سایت به آن مراجعه نکنند مگر در زمان نبود صفحه‌ای یا تغییر آدرس آن، لازم است که به فکر موتورهای جست‌وجو در طراحی این صفحه باشیم. به عبارت دیگر لینک‌هایی کمکی در اختیارش قرار دهیم که بتواند به بخش‌های دیگر سایت یا آدرس جدید صفحه پیدا نشده، مراجعه کند. این کار کمک می‌کند که در جست‌وجوهای بعد موتور جست‌وجو دوباره کاربران را به صفحه «پیدا نشد» ارجاع ندهد.
با این دیدگاه اصولی، به نظر من سایت‌هایی مانند موارد زیر، نباید جایگاه بالایی در مسابقه داشته باشند هر چند که ایده‌های جذاب و خلاقانه‌ای را ارائه کرده‌اند: رادیکال دو، موسویان، دامینه.

4 دیدگاه دربارهٔ «هدف از طراحی صفحه خطای ۴۰۴ چیست؟;

 1. آقای رودکی در زمینه موتورهای جستجو فرد شناخته‌شده‌ای هستند ولی این نکته رو فراموش نکنند که این مدل مسابقه‌ها بیشتر خلاقیت هستش که اهمیت داره و دلیل اینکه این سایت‌ها برنده شدند هم وجود همین خلاقیت در طراح اون صفحه ۴۰۴ هستش

  پاسخ
 2. فکر می کنم حق با آقای رودکی باشه. فلسفه صفحه ۴۰۴ کمک به کاربر سایت است.
  به عنوان مثال در انتخاب ملکه زیبایی سال هیچ وقت یک پسر رو انتخاب نمی‌کنند. بعدش هم دلیل نمیارند که این پسر خیلی بامزه است، آشپزیش خوبه و کلاً خیلی جالبه.
  خب در این مسابقه جسته و گریخته اشاره شده که ایده‌های جالب مد نظر است. نیما در جایی گفته:
  “… مسلماً انواع ژانگولر و ابتکار می‌تونه باعث بشه تا صفحه ۴۰۴ شما بانمک‌تر و کاربردی‌تر از آب دربیاد. برای گرفتن ایده هم می‌تونین از این سایت‌ها کمک بگیرین که مجموعه‌ای از صفحات ۴۰۴ بامزه رو جمع‌آوری کردن.”
  بنابراین نمی‌شه به نتایج ایراد گرفت و با اهداف مسابقه سازگاره.
  در هر صورت هم ایده‌های جالب دیدیم و هم چیزهایی یاد گرفتیم.
  همگی خسته نباشید.

  پاسخ
 3. سلام به همگی
  چندتا نکته به نظرم رسید که گفتم منم چیزی گفته باشم!
  ۱٫ مسابقه تموم شد و دیگه نمی‌شه رده بندی رو تغییر داد (کار خوبی نیست)
  ۲٫ من با گفته های آقای رودکی موافقم و چیزی شبیه به همین‌ها رو هم تو نظرات پستی که برنده‌ها رو زده بودند، گفتم ولی جوابی بهش داده نشد!
  درسته خلاقیت مهمه! درسته ظاهر و شیک بودن مهمه! ولی هدف که نباید از دست بره! من تو نظرات قبلی هم گفتم که ۲ ایراد اصلی که طرح نفرات برتر دارند اینکه: نیاز به افزونه دارند! و دوم اینکه نیاز به بارگذاری
  ۳٫ در مورد نظر آقا رضا هم باید گفت که:
  نیما در جایی هم گفته بود که نباید هدف اصلی رو گم کنید و گرافیست بازی در بیارید! (البته این مضنون حرفاش بود نه خود حرفاش)

  پاسخ
 4. خلاصه مسابقه گذشت و تموم شد
  ولی تجربه‌ای شد که در مسابقات بعدی قوانین شفاف باشند و هر بخش از قوانین امتیازبندی بشن تا دیگه مشکلی پیش نیاد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید