جایزه رویترز برای خانه دلبر!

Delbar's Home Statsبسیار مشتاقم بدونم خانم دلبر توکلی که کلا ۶۷ پست توی وبلاگشون دارن و از ۲۵ فروردین ۱۳۸۸ یعنی شش ماه قبل تا حالا وبلاگشون، خانه دلبر، به‌روز نشده توسط چه کسی به عنوان نماینده وبلاگ‌نویسان ایرانی معرفی شده. البته من افتخار آشنایی با ایشون رو تا زمانی که به عنوان خبرنگار در ایران کار می‌کردم، نداشتم. حدس می‌زنم دوستان و آشناهای مشترکی هم داشته باشیم. اما به عنوان کسی که هشت ساله دارم وبلاگ می‌نویسم، شوربختانه تا حالا وبلاگ ایشون رو ندیده بودم.
البته ایشون یک وبلاگ دیگه هم به نام توریست دارن، که ۱۱ پست داره و به نظر میاد نوشته‌های چاپی خودشون درباره جهانگردی و ایرانگردی رو توش کپی کردن که با این تعاریف وبلاگ شمرده نمی‌شه.
به نظر من وبلاگ‌نویس برای خودش تعریفی داره. بلاگر کسیه که در درجه اول بلاگر باشه و در فضای مجازی به خاطر فعالیت‌هاش، شهرتی کسب کنه و خواننده داشته باشه. حالا می‌تونه بعدش روزنامه‌نگار یا هر فرد مشهور دیگه ای هم بشه. نه این که اول مشهور باشه، هنرپیشه باشه، روزنامه‌نویس باشه و بعد وبلاگ خودش رو تأسیس کنه.
به هر صورت اگه بخوایم خانه دلبر رو تنها به روایت آمار بررسی کنیم، می‌شه از تأثیرگذار بودنش در فضای مجازی و حقیقی برداشتی کرد. این اسکرین‌شاتی هست که از نرم‌افزار آمارگیر این وبلاگ گرفته شده.

Delbar's Home Stats

اینجا نوشته شده:

 

به طور میانگین از این سایت ۰ بار در روز بازدید به عمل آمده که بیشترین مقدار آن در ۲۴ روز اخیر مربوط به تاریخ ۲۵ مهر (یعنی امروز) می‌باشد.


بنابر خبر سایت بی‌بی‌سی:

شرکت تامسون رویترز، جایزه «محمد امین» را به افتخار محمد امین، فیلم‌بردار معروف آفریقایی که در سال ۱۹۹۷ در یک هواپیماربایی کشته شد، همه ساله به کسانی اعطا می‌کنه که در پشت صحنه تلاش می‌کنند.

شاید خانم دلبر توکلی مستحق گرفتن جایزه به عنوان یک روزنامه‌نگار باشن، اما گرفتن جایزه‌ای که باید به نمایندگی از بلاگرها گرفته بشه، بهتره به دست یک بلاگر سپرده بشه که اتفاقاً خیلی از اونها این روزها به خاطر پوشش اخبار انتخابات اخیر مجبور شدن تا مخفیانه از کشور خارج بشن. یا حداقل به روزنامه‌نگارهایی مثل حنیف مزروعی که دارن داخل ایران مخفیانه و سخت زندگی می‌کنن و به صورت آنلاین خبررسانی می‌کنن.
در این خبر نوشته شده که:

دلبر توکلی یکی از وبلاگ‌نویسان ایرانی روز جمعه در شهر استانبول، جایزه امسال «محمد امین» را به نمایندگی از وبلاگ‌نویسان ایرانی برای «تعهد، شجاعت و فداکاری که تحت شرایط آشفته و فشار فوق‌العاده، انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را پوشش خبری دادند»، دریافت کرد.

بسیار علاقمندم حالا که خانم دلبر توکلی این جایزه رو به عنوان یک وبلا‌گ‌نویس گرفته، فعالیت‌های آنلاینی رو که نشان‌دهنده تعهد، شجاعت و فداکاری‌شون در اون شرایط آشفته هست به طور علنی و حداقل در وبلاگشون اعلام کنن. شاید وبلاگی با نام مستعار داشتن و این کارها رو واقعاً کردن. برای روشن شدن افکار عمومی آنلاین، لازمه که مستنداتی رو برای اثبات این مسأله ارائه کنن.
در عین حال به عنوان یک بلاگر که اتفاقاً بعدتر خبرنگار هم شد، برام این جمله‌شون جای سؤاله:

این جایزه را به روزنامه‌نگارانی تقدیم می‌کنم که به سختی کار کردند تا دنیا را از آن‌چه در ایران می‌گذرد باخبر کنند.

من منکر فعالیت بی‌دریغ روزنامه‌نگاران و خبرنگاران و همکاران دیگه از جمله خانم توکلی نیستم و البته می‌دونم که چقدر جونشون به خطر افتاده اما چطور جایزه‌ای که برای بلاگرهای ایرانی اهدا شده رو به روزنامه‌نگاران ایرانی تقدیم می‌کنن؟
پ.ن: خانم توکلی در گفت‌وگویی با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت که وقتی باهاش تماس گرفتن، گفته که من بلاگر مطرحی نبودم و خودم هم از نامزد شدن برای این جایزه خبر نداشتم. علت دریافت این جایزه این بوده که من رابط یکی از افرادی بودم که در جریانات اخیر کشته شده و خبر رو به رسانه‌های بین‌المللی دادم و این طور که اهداکنندگان گفتن، من به همین خاطر این جایزه رو گرفتم (این گفته‌ها چکیده حرف‌هاشونه که نوشتم). [نسخه انگلیسی]
در همین زمینه:
چرا باید جایزه وبلاگ‌نویسان به روزنامه‌نگاران برسد، وبلاگ قدم‌زدن‌های یک مرد در دنیای مجازی
دلبرم دلبر، خانه خرابم کرد! وبلاگ پارک ممنوع
یک جایزه وبلاگی برای کسی که وبلاگ‌نویس نیست! وبلاگ‌نیوز
برای دلبری توکل کنید! وبلاگ میزانسن فالش
تعریف جدیدی از وبلاگ و وبلاگ‌نویسی، وبلاگ ندای امروز
قضیه دلبر: مقصر خود ما هستیم، وبلاگ آرش کمانگیر
جایزه‌ی دلبرانه، یا از ماست که برماست! وبلاگ نوشته‌هایی برای هیچ…
جایزه محمد امین و پراکنده‌ها، وبلاگ من و ام‌اس
جایزه به دلبر توکلی، وبلاگ پارسانوشت
حتما دلبر بود و دلبری کرده، وبلاگ دنیای مجازی یا فاجعه مجازی در ایران
رویترز باید از بلاگستان فارسی عذرخواهی کند، وبلاگ بلاگ‌نوشت
دلبر وبلاگ‌نویس! وبلاگ اعترافات هر روزه‌ی من
جایزه دلبر! وبلاگ روزنوشت‌های یک گیله‌مرد

19 دیدگاه دربارهٔ «جایزه رویترز برای خانه دلبر!;

 1. احتمالا وبلاگ ایشون از این به بعد بازدیدکننده‌های بیش‌تری خواهد داشت، به خاطر معرفی شما!
  به هر حال دمشون گرم. این جایزه حق بلاگرهای ایرانی بود جدای از این که چه کسی به نمایندگی از بقیه اونو دریافت کنه.

  پاسخ
 2. بله دیگه این جوریاست نیما جان، راستی نیما هر بار در بی‌بی‌سی می‌بینمت یاد اون برنامه کانال آلمان خونه رضا می‌افتم… موفق باشی
  نیما: 🙂 روز جالبی بود اون روز و به‌یادموندنی

  پاسخ
 3. والا یکی از مسخره‌ترین جایزه‌ها همین بود. من خیلی دوست دارم بدونم اون خبر چی بوده؟ این جایزه دادن مثل این هست که من روی برگه‌ام همه‌ی سوالات را جواب داده باشم، بعد من صفر بگیرم، تو ۲۰! نمونه‌ی بارزی از وبلاگ‌هایی که حق گرفتنش را داشتن وحید آنلاین بود… من مصاحبه را گوش دادم و به نظرم دلیل‌های الکی آوردن ایشون!

  پاسخ
 4. آره دیگه‌، اینجوریاس‌، این خانم حتی توی بی‌بی‌سی فرمودند که من به اون هیاتی که قرار بود جایزه رو بدن گفتم که من وبلاگ‌نویس نیستم ولی خوب من نفهمیدم که چه‌طور شده باز جایزه رو گرفتن‌، حالا گرفتنش جهنم تقدیمش کردن به روزنامه‌نگارها، خدای ربطه به قرآن!

  پاسخ
 5. سلام… من رفتم وبلاگش هر چی گشتم هیچی پیدا نکردم که علت جایزش باشه!!!!!
  نمی‌دونم چرا برنده شده یعنی چای دیگه‌ای وبلاگ داره… کار دیگه‌ای کرده!!!!!
  در هر حال خانه دلبر که خالیِ خالی بود!!!!!!!!!

  پاسخ
 6. یقیناً لیاقت کسب جایزه رو نداره و این برای همه وبنویس‌ها و وبگردها مشخصه. اما از این حرفا که بگذریم کلاً اگر وبلاگ ارزشمندی بود تا به حال فیلتر شده بود یا به دست خود پرشین‌بلاگی‌ها حذف شده بود… غیر از اینه؟!

  پاسخ
 7. سلام تو را به خدا چرت ننویسید آنچه که هستید را بنویسید. الان دنیا عوض شده تا می‌توانید حال کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید