نوامبر، ماه ملی سیبیل

باور بفرمایید جنس نر آدمیزاد هم به یک سرطان‌های خیلی اختصاصی مبتلا می‌شود. یعنی این طور نیست که فقط جنس ماده این حیوان دوپای ناطق عاقل سرطان اختصاصی خاص خودش یعنی پستان و رحم را داشته باشد. این مردان سیبیلو هم گاهی به یک سرطان‌هایی مثل پروستات مبتلا می‌شوند که عمراً هیچ زنی بتواند به آن دچار شود و البته خیلی هم این وسط داغان می‌شوند. پدربزرگ خودم هم همین سرطان پروستات را داشت. هر چقدر هم آن چند ماه آخر دکتر بردیمش و دم و دستگاه و خلاصه لابراتوار و تلاونگش را دستکاری کردیم و به تیغ جراحان سپردیم، افاقه نکرد و به رحمت خدا رفت. خدا کند از این بیماری‌های خانوادگی ارثی نصیب ما نشود.
باری… چه می‌گفتم؟ هان. می‌خواستم از کار خیر حرف بزنم برای مردان. البته اذهان منحرف بلافاصله به مسائلی مثل خواستگاری متمایل می‌شود اما خدا وکیلی منظور من یک کار خیر درست و حسابی است. جانم برایتان بگوید که چند سالی است جنس سیبیلوی بشر برای حل این مشکل تدابیری اندیشیده و دست به کار شده.
مؤسسه موومبر Movember که از ترکیب دو کلمه Moustache به معنی سیبیل و November یا همان ماه نوامبر درست شده، یک همچین هدفی دارد. این مؤسسه خیریه تلاش می‌کند تا توجه مردم را به بیماری‌های خاص مردان به ویژه این سرطان پروستات نامرد جلب کند. و چه روشی برای جلب توجه بهتر از گذاشتن سیبیل در دوره‌ای که سیبیل دسته‌موتوری چندان مد نیست. البته سیبیل‌های دیگر هم در این راستا قابل گذاشتن هستند اما این یکی مدلش از قرار معلوم خیلی طرفدار دارد. برنامه هم این طوری است که از ابتدا تا انتهای ماه نوامبر مردان حامی این طرح سیبیل می‌گذارند تا کمک‌هایی برای این مؤسسه جلب کنند. البته فکر نکنم هیچ منع قانونی برای گذاشتن سیبیل توسط زنان هم در جهت حمایت از این حرکت وجود داشته باشد. بنابراین اگر جز زنان محسوب می‌شوید و دلتان می‌خواهد از ما مردان حمایت کنید، با آغوشی باز این حرکت شما را پذیرفته و نه تنها شما را می‌ستاییم بلکه حلواحلوایتان هم می‌کنیم. این حرکت گویا در سال ۱۹۹۹ از استرالیا آغاز شده و به کشورهای دیگر هم صادر شده است.
البته سوای این حرف‌ها موجی برای مبارزه با از میان رفتن سبیل و دمده شدنش به راه افتاده است. حرکتی که قصد دارد تا سیبیل را به پسران و مردان زیر ۳۰ سال باز گرداند. یک فیلم مستند هم در این زمینه ساخته شده به نام بازگشت شکوهمندانه سیبیل یا The Glorius Mustache که تریلرش را می‌توانید از اینجا تماشا کنید.
اطلاعات و نوشته‌های بیشتر را هم می‌توانید از این لینک‌ها به دست بیاورید. باشد که دنیا بر مدار سیبیلتان بچرخد.


مؤسسات و امور خیریه در استرالیا، وبلاگ مهندس ارنست
موومبر، وبلاگ آزادنویس
موومبر در ویکی‌پدیا
سایت رسمی موومبر
– گروه موومبر، ماه ملی سیبیل در فیس‌بوک

7 دیدگاه دربارهٔ «نوامبر، ماه ملی سیبیل;

 1. آب انار برای مردان فواید زیادی دارد؛ از جمله این که می‌تواند پیشگیری‌کننده از سرطان پروستات و کاهش‌دهنده سیر این سرطان شایع مردانه باشد.

  پاسخ
 2. احیانا با سیبیل‌هایشان چگونه حمایت می‌کنن؟ یعنی چه جوری پول جمع می‌شه؟
  نیما: توی لینک‌های ته مطلب توضیحات تکمیلی هست و تجاربی که بقیه داشتن.

  پاسخ
 3. هِی نیما چرا پوسته وبلاگت لینک برای حرکت کردن بین صفحات نداره؟ بدون استفاده از فید راحت نمی‌شه مطالب قبلی وبلاگت رو خوند.
  نیما: طراحی جدید تا ماه آینده روی سایت قرار می‌گیره که این مشکلات توش حل شده.

  پاسخ
 4. نیما، خیلی خیلی شبیه جواد رضویان (هنرپیشه) هستی، خودت می‌دونستی؟ می‌تونی دوباره توی آینه نگاه کنی. هاهاهاها

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید