سال نوی میلادی و آمار و ارقامی با استفاده از گوگل و توییتر و یوتیوب

سال ۲۰۱۰ هم تموم شد. بد نیست برای این که وقایع سال گذشته رو بررسی کنیم. بر اساس جست‌وجوهایی که مردم انجام دادن، اهمیت اخبار سال قبل رو متوجه بشیم. خب بذارین از یه ابزاری استفاده کنم که گوگل ارائه داده و می‌شه از این طریق متوجه شد که چه کلماتی بیشتر جست‌وجو شدن. پس اولش می‌ریم سراغ Google Insights for Search و حالا لوکیشن رو می‌ذاریم ایران و تاریخ رو می‌بریم روی سال ۲۰۱۰، بالاترین جست‌وجوها به ترتیب این کلمات هستن: دانلود، ایران، عکس، دانشگاه آزاد، yahoo، فیلم، نرم‌افزار، فال، google، بازی.
اما شاید جالب‌تر باشه که بدونیم چه کلماتی در سال گذشته میلادی در جست‌وجو بیشترین رشد رو داشتن. فهرستی که نشون می‌ده مردم بیشتر از همه دنبال این کلمات و ترکیبات تازه رفتن: اطلاعات خانوار، قهوه تلخ، یارانه، translate، آموزش و پرورش، آمار، وام ازدواج، facebook، لخت، نود.
شاید با نگاهی به این کلمات بشه دغدغه‌های سال گذشته جست‌وجوگران اینترنت رو فهمید. با توجه به واژه‌های: اطلاعات خانوار، یارانه، وام ازدواج، می‌شه فهمید مردم، بیشتر دغدغه اقتصادی دارن و نگران مسائل مالی‌شون هستند. روی هر کدوم این کلمات اگه کلیک کنیم، اطلاعات بیشتری به دست میاریم.
بذار یه چیز جالب دیگه هم نشونتون بدم و اون روال جست‌وجوی ۵ اتفاق مهم دنیا در سال گذشته هست که می‌شه اون رو از این صفحه دید. این قسمت گوگل به صورت یک خط زمانی نشون می‌ده که مردم به عنوان مثال برای جست‌وجوی اخبار جام جهانی و زلزله هاییتی، ماه به ماه چه رفتاری نشون دادن. می‌تونین یکی یا چند تا از این اتفاقات رو انتخاب کنین و دکمه پلی رو بزنین تا ببینین هر ماه روال جست‌وجو چطور بوده. چنین اطلاعاتی برای سال‌های قبل هم موجوده: ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹.
اما بریم سراغ توییتر. توییتر هم چنین جدولی رو منتشر کرده. در این صفحه می‌تونین ده کلمه برتر رو ببینین و البته بر حسب موضوع هم جداگانه کلمات رو دسته‌بندی کرده و ده برچسب برتر رو هم نوشته:

۱٫ Gulf Oil Spill
۲٫ FIFA World Cup
۳٫ Inception
۴٫ Haiti Earthquake
۵٫ Vuvuzela
۶٫ Apple iPad
۷٫ Google Android
۸٫ Justin Bieber
۹٫ Harry Potter & the Deathly Hallows
۱۰٫ Pulpo Paul

اگه فکر کردین که کارم تموم شده، باید بگم اشتباه می‌کنین. می‌رم سراغ یوتیوب تا با استفاده از این صفحه ببینیم ماه به ماه چه خبر بوده.


از این صفحه یوتیوب هم می‌تونین کلی آمار از به دست بیارین. مثلاً این که ویدئوهای برتر بر حسب جنسیت و سن چقدر شیر شدن یا چقدر دیده شدن. و در انتها شمارش معکوسی از ویدئوهای یوتیوبی به مناسبت سال نوی میلادی در این صفحه. خوش و خرم باشین.

5 دیدگاه دربارهٔ «سال نوی میلادی و آمار و ارقامی با استفاده از گوگل و توییتر و یوتیوب;

 1. سلام نیما جان! امیدوارم همیشه شاد باشی!
  مطلبت خیلی جالب و مستند بود! خیلی خوشم اومد …
  من در وبلاگم لینکی به وبلاگ تو دادم! من یه پوستر برای ۲۰۱۱ طراحی کردم! چون پستم در رابطه با ۲۰۱۱ بود گفتم لینکی به این مطلب بدم! یه نگاه بنداز! ممنونم دوست گل!

  پاسخ
 2. آقای نیمای عزیز با سلام
  من امید هستم و به شدت نیاز به یک دعوتنامه بالاترین دارم. به خیلی از کاربرهای بالاترین ایمیل زدم ولی نمی‌دانم چرا در خواست من را اجابت نمی‌کنن آیا ارسال دعوتنامه کار سختی است؟
  اگر امکانش برای شما وجود دارد و باعث دردسر و زحمت نمی‌شود یک دعوتنامه هم برای من ارسال نمایید.
  ایمیل من هست:
  [email protected]
  با تشکر از شما دوست عزیز
  امید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید