راه‌اندازی جست‌وجوی اجتماعی توسط گوگل

گوگل سعی می‌کنه تا نتیجه جست‌وجویی مرتبط‌تر رو در زمان کوتاه‌تری در اختیار کاربرانش قرار بده. هر چند این روزها حداقل برای زبان فارسی دستخوش نتایج نامطلوبی شده. علتش هم سایت‌هایی هستن که با گول زدن گوگل سعی می‌کنن تا ترافیک زیادی رو به سوی خودشون بکشونن. در واقع محتوای به درد بخوری رو هم بهتون ارائه نمی‌دن. به این موضوع بعداً بیشتر می‌پردازم.

اما در راستای اولین جمله‌ای که این بالا گفتم، گوگل اخیراً سعی می‌کنه تا اطلاعات زیادی رو از آشناهاتون جمع‌آوری کنه. چیزهایی که از توییتر، فلیکر و سایت‌های دیگه در نتایج جست‌وجوی گوگل ظاهر می‌شن، بله همین علت هست.دیروز گوگل به هدفش یک گام نزدیک‌تر شد. سرویسی که به شما اجازه می‌ده تا نتایج جست‌وجوی خودتون رو به سایرین پیشنهاد بدید. اسم این سرویس به اضافه یک یا  پلاس وان هست. یک جور حاشیه‌نویسی برای وقتی که می‌خواهید چیزی رو پیشنهاد بدین. انگار که بخواهید به بقیه بگید: «این خیلی باحاله». تمام کاری که لازمه انجام بدید، اینه که روی ۱+ روی صفحه وب یا آگهی که بدرد بخور می‌دونید، کلیک کنید. بعد از اون این پلاس وان ها روی نتیجه جست‌وجوی گوگل ظاهر می‌شن.

بذارید مثال بزنم. شما دارید برنامه یه اسکی در پیست شمشک می‌ریزید. وقتی که جست‌وجو می‌کنید، ممکنه یه ۱+ از عمه‌تون ببینید که هتل خاصی رو پیشنهاد می‌ده. یا مثلا وقتی دنبال دستور آشپزی برای پخت ماکارونی می‌گردید، از طرف هم‌اتاقی‌تون توی خوابگاه یه پلاس وان می‌بینید که در نتیجه جست‌وجوتون هست. یا حتی وقتی می‌خواهید یه کافه پیدا کنید که قهوه بزنید توی رگ، ممکنه رفقا، دور و بر خونه‌تون یه کافه خوب رو پیشنهاد داده باشند.

زیبایی ۱+ اینه که شما نتیجه درست و درمون نصیبتون می‌شه به خاطر این که توسط مردم بهتون پیشنهاد شده نه یه مشت ربات که ممکنه گول بخورن. برای این که بهتر متوجه شیوه کارش بشید، این ویدئو رو ببینید:

حالا سؤال اینه که چه وان پلاسی رو به شما نشون می‌دن. به هر حال قرار نیست که هر پیشنهادی توسط هر کسی به شما داده بشه. گوگل برای این کار از علایم زیادی برای شناسایی استفاده می‌کنه که مفید هستن. گوگل به خاطر چت یا ایمیل‌هایی که رد و بدل می‌کنید، می‌دونه که شما با کی‌ها در ارتباط هستید. ارتباطات شما رو تا جایی که ممکنه از روی توییترتون هم دنبال می‌کنه. با استفاده از اینها شبکه شما و ارتباطاتتون رو با اطرافیانتون ثبت می‌کنه و خلاصه‌ای از فعالیت‌هاتون رو هم توی پیشخوان گوگل داره.

 

 

 

 

 

 

 

 

یادتون هست که چند وقت پیش گوگل اعلام کرد که پروفایل‌های خصوصی رو در صورتی که عمومی نشن می‌بنده؟ احتمالا علتش همین بوده. بنابراین باید پروفایلتون رو برای استفاده از این سرویس عمومی کنید. بعد باید برید به این صفحه و سرویس پلاس وان رو فعال کنید تا رستگار بشید. نکته آخر اینه که برای این که این سرویس رو ببینید، باید نتایج جست‌وجو در صفحه اصلی گوگل رو ببینید نه صفحات محلی مثل گوگل بریتانیا یا کانادا یا هر جای دیگه.

یادتون هست یک بار گفتم که گوگل سعی می‌کنه از هوش کاربرانش برای بهتر شدن نتایج جست‌وجوش استفاده کنه؟ منظورم جریان بازی برچسب‌زدن به تصاویر گوگله. این هم چیزی شبیه به همونه.

4 دیدگاه دربارهٔ «راه‌اندازی جست‌وجوی اجتماعی توسط گوگل;

  1. این خیلی خوبه! برعکس لایک فیس‌بوک که فقط به درد این می‌خوره که به نگارنده بگیم که دیدیمش این واقعا به درد پیشنهاد می‌خوره! نیما حتما در مورد اون سایت‌های کذایی هم اطلاعاتی بده واقعا اعصاب‌خوردکنن! مرسی

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید