سفر به استون‌هنج و شهر باث

چند هفته پیش یک مسافرت یک روزه جالب داشتم به شهر باث Bath. در واقع یکی از دوستانم که اسپانیاییه این پیشنهاد رو بهم داد. بذار بگم اهل سرزمین باسک در کشور اسپانیا. این دوستان باسکی هیچ رقمه خودشون رو اسپانیایی نمی‌دونن. بگذریم. یان، همین دوستم باهام تماس گرفت که می‌خواد برای یک تور یک‌روزه نام‌نویسی کنه که یک توقف در استون‌هنج Stonehenge داره و در نهایت هم ختم می‌شه به شهر باث. اونجا هم چند ساعتی می‌چرخیم و در نهایت بر می‌گردیم لندن. تور هم روز یکشنبه برگزار می‌شد و من هیچ برنامه‌ای نداشتم. هزینه هم چیزی حدود ۴۰ پوند بود. خلاصه صبح راه افتادیم و رفتیم استون‌هنج.

یک مجموعه جالب سنگی که هنوز معلوم به چه منظوری ساخته شده و زمان ساختش هم چیزی بیشتر از ۵۰۰۰ ساله یعنی ۵۰ قرن پیش. اطلاعات بیشتر رو می‌تونید از ویکی‌پدیا بخونید. یک ساعتی اونجا بودیم. در بخش‌های مختلف این مجموعه اعدادی رو روی تابلو نوشته بودند. به هر کسی هم یه دستگاه چندزبانه راهنمای صوتی داده بودند. هر عدد رو که به دستگاه می‌دادیم درباره اون بخش توضیح می‌داد.

بعد از اون هم راه افتادیم به سوی شهر باث. بریتانیا کلاً کشور مسطحیه. البته اگه اسکاتلند رو مستثنا کنیم. اما شهر باث روی تپه و کوه بنا شده. معماری شهر هم کلاً با جاهای دیگه بریتانیا متفاوته. یک معماری به سبک رومی. نمای دور شهر بسیار زیبا هست و تشکیل شده از مجموعه ساختمان‌های سفید که بسیار منظم در کنار هم بنا شدن.

یک چیز دیگه که این شهر رو متمایز کرده، وجود چشمه‌های آب گرم هست که جای دیگه‌ای توی بریتانیا هست که چشمه آب گرم داره. طبیعیه که در همچین جایی بازار حمام آب گرم و سونا هم داغ باشه. حمام رومی این شهر که دو هزار سال قدمت داره یکی از جاهای دیدنی شهره و البته یک نمونه بی‌نظیر از موزه‌داری.

دستگاه‌هایی که گفته شد اینجا هم در اختیارمون قرار گرفت. هر بخش با توضیح کامل و البته چیزهایی شبیه نمایش رادیویی با شخصیت‌های رومی. در بخش‌های مختلف حمام روی دیوار فیلم‌های شبیه‌سازی‌شده اون دوره رو نشون می‌دادند. مثلا صنعتگری که داشت چیزی می‌ساخت. با همون لباس و همون ابزار و دقت در جزئیات حتی در ناخن‌های شکسته اون. برای این که بیشتر با شهر باث آشنا بشید این نوشته رو بخونید.

بخشی از توضیحات ویکی‌پدیا رو درباره اتفاقات و افراد مشهور این شهر بخونید:

  • اولین تمبر دنیا، تمبری یک پنی، به سال ۱۸۴۰، از شهر باث، از پلاک ۸ خیابان برود، فرستاده شده است. این ساختمان اکنون، محل موزه پست باث است.
  • ویلیام هرشل منجم معروف، مدتی در این شهر زندگی کرد و همین‌جا از باغ‌چهٔ خانه‌اش بود که سیارهٔ اورانوس را کشف کرد. خانهٔ او، اکنون محل «موزهٔ ویلیام هرشل» است.
  • جین آستن، نویسندهٔ نامدار انگلیسی، چند سالی از عمرش را در این شهر گذراند و در چند تا از کتاب‌هایش به آن اشاره می‌کند. او احتمالاً مشهورترین فردی است که تا به حال در باث زیسته و به یاد او مرکز جین آستن در خیابان گی در مرکز باث، تأسیس شده است. این مرکز هر سال به افتخار جین آستن، جشنواره‌ای به نام جشنواره جین آستن به پا می‌کند.
  • اولین شاه انگلستان متحد، ادگار، در کلیسایی واقع در باث، تاج‌گذاری کرد. در مکان این کلیسا، امروز صومعه باث قرار دارد.
  • افراد مشهور دیگری، همچون چارلز دیکنز، هایله سلاسی، منصور حکمت، آن ویدکومب و …، نیز سال‌هایی از عمر خود را در این شهر زیسته‌اند.
  • بعد از چند ساعت گشت و گذار توی این شهر به این نتیجه رسیدم که باید به اونجا برگردم. این بار شاید چند روز. شهر بسیار باشکوهی هست و از معدود جاهایی که آدم رو به فکر اقامت طولانی می‌اندازه. چند تا عکس از این سفر رو می‌ذارم اینجا.

    دیدگاهتان را بنویسید