کلاهبرداری تازه: کی به پروفایل فیس‌بوکم سر زده؟

این روزها در فیس‌بوک احتمالا شما به طور مرتب به لینکی دعوت می‌شوید با عنوان How to see who has viewed your profile که شما را تشویق می‌کند به این که رویش کلیک کنید تا بفهمید چه کسی پروفایل فیس‌بوکتان را می‌بیند:

See who viewed your profilee original version 2.0:
now you can see who viewed your facebook profile <LINK>

 

با کلیک روی این لینک، وارد صفحه‌ای می‌شید و در ادامه اجازه دسترسی بیشتری به پروفایلتون رو بهش می‌دید.

فقط در ساعات اولیه چیزی بیش از ۶۰ هزار نفر روی این لینک کلیک کردند و آلوده شدند. این یه پیام وسوسه‌برانگیز برای کسایی هست که دوست دارن بدونن چه کسانی بهشون توجه کردند. در حالی که در ماه جولای فیس‌بوک رسماً اعلام کرده بود که هیچ راهی نیست که کس دیگه ای بتونه بفهمه کی اومده سراغ پروفایلش. ضمن این که هر گونه دسترسی به این اطلاعات رو ممنوع کرده و کسی هم نمی‌تونه اپلیکیشنی بسازه که این کار رو انجام بده. پس فریب این طور اپلیکیشن‌های کلاهبردار یا اسکمر رو نخورید.

بیشتر نفوذهای امنیتی از راه مهندسی اجتماعی یا Social engineering رخ می‌دن. نفوذگرها دنبال چیزهایی می‌گردن که ممکنه براتون جذاب باشه. این که مثلاً بهتون می‌گن با کلیک روی این لینک می‌تونین یه عکس خصوصی جالب ببینید یا به پسورد دوست دختر یا دوست پسرتون دسترسی پیدا کنید. روی لینک کلیک کنید. تبریک می‌گم: شما یک قربانی هستید!

این طور اسکم‌ها معمولاً قربانیان رو تشویق به لایک یا همخوان کردن می‌کنند و به این طریق در سطح شبکه پخش می‌شن. بنابراین نیازی به این ندارند که از اشکالات امنیتی کدهای فیس‌بوک استفاده کنند. گول همچین وعده وعیدهایی رو نخورید و البته با تکثیرش به رفقاتون توصیه نکنید که گول بخورند.

اگه به چنین چیزهایی آلوده شدید، برید به صفحه فیدتون و از اونجا پاکش کنید بعد به مسیر زیر برید و دسترسی به این اپلیکیشن رو مسدود کنید:

Account/ Privacy Settings/ Applications and Websites

منابع: ۱ و ۲

14 دیدگاه دربارهٔ «کلاهبرداری تازه: کی به پروفایل فیس‌بوکم سر زده؟;

  • وقتی به قسمت اپلیکشن‌ها می‌ری یه گزینه Edit settings داره و کنارش یه ضربدر وقتی رو ضربدر کلیک کنید یه صفحه باز می‌شه که می‌گه که شما می‌خواهید این اپلیکشن را ریموو کنید و اجازه دسترسی بهش ندهید. دوتا گزینه داره. با زدن گزینه ریموو همه چی تمومه

  • نمی‌شه این اسپم‌ها رو ریموو کرد. با بقیه مشکل ندارم. فقط بعضیا که اسپمن نمی‌شه

 1. نیما این برنامه‌ای که قراره پخش شه اتفاقی با سؤالای من مربوط بود، یا یه چیز دیگه؟!!
  اگه یه چیز دیگه بخدا خیلی مردی!!!

  پاسخ
 2. تو ذهنی دادی که بابا. منظورم این بود که برنامه کاملا اتفاقی بود یا با سوالای من فکر کردی شاید سوال خیلی‌ها باشه، برنامه رو اینجوری پخش کردی؟ اون برنامه‌ای که پنج شنبه می‌خواد پخش شه منظورمه.
  الان من دیگه تو ذهنیه رو خوردم عقده‌ای شدم رفت…!

  پاسخ
  • به جان خودم اگه فهمیده باشم چی می‌گی. برنامه‌ای که پنجشنبه پخش می‌شه درباره اینه که شبکه‌های اجتماعی چطور از بروزرسانی ما پول در میارن. سؤالت دقیقاً چی بود؟

دیدگاهتان را بنویسید