اخگر، انیمیشن متن‌باز

شاید خیلی‌هاتون با وازه متن‌باز آشنا باشید. بیشتر ما فکر می‌کنیم که این واژه فقط درباره نرم‌افزارها صدق می‌کنه. در حالی که باید گفت متن‌باز یک فلسفه هست و می‌تونه درباره هر چیزی صدق کنه. بذارید یه نگاهی به ویکی‌پدیا بندازیم:

متن‌باز، منبع‌باز یا بازمتن Open Source، به شیوه‌های تولید و توسعه که دسترسی به مواد منبع محصول نهایی -معمولاً کد مبدأشان- را ترفیع دهد، اشاره دارد. درحالی‌که برخی متن‌باز را یک فلسفه در نظر می‌گیرند، دیگران آن را روش عملگرایانه می‌دانند.

با این حساب این که یک محصولی مثل انیمیشن هم به صورت متن‌باز منتشر بشه، نمی‌تونه عجیب به نظر بیاد. اهداف چنین پروژه‌ای هم می‌تونه خیلی چیزها باشه. این که مثلاْ چنین انیمیشنی می‌تونه جنبه‌ها آموزشی زیادی داشته باشه.

بلندر Blender یه نرم‌افزار متن‌باز در زمینهٔ گرافیک سه‌بعدی و طراحی مدل سه‌بعدی هست. این نرم‌افزار می‌تونه جایگزینی متن‌باز برای نرم‌افزارهایی چون مایا و تری‌دی استودیو مکس در مدلسازی، ترسیم یو وی، بافت‌دهی (texturing)، اسکلت‌بندی برای کاراکترها، شبیه‌سازی سیالات، دود و ذرات و چیزهای دیگه باشه.

چند وقت ‍پیش بنیاد بلندر وابسته به شرکت هلندی بلندر در آمستردام هلند، تصمیم گرفت تا یک انیمیشن متن‌باز تازه بسازه. اسن سومین فیلم متن‌باز این بنیاد بود. به این نوع فیلم‌ها می‌گن فیلم‌باز یا Open Movie. در مجموع ۱۲ هنرمند و سه توسعه‌دهنده به آمستردام اومدند و با بودجه‌ای که توسط هزاران کمک داوطلبانه جمع‌اوری شده بودَ کارشون رو شروع کردند. کل برنامه‌ریزی و ساخت فیلم ۱۸ ماه طول کشید و در نهایت تحت این لیسانس منتشر شد.

 

Sintel در زبان هلندی یعنی «خاکستر» یا «اخگر». انیمیشنی که در اختیار همه هست. زیرنویس این فیلم رو می‌شه به زبان‌های مختلف زیرنویس شده. زیرنویس فارسی رو می‌تونید از اینجا دریافت کنید که ترجمه‌ای هست از کیوان صمدی (من این زیرنویس رو آزمایش نکردم و از کیفیتش بی‌خبرم).

دیدگاهتان را بنویسید