جست‌وجوی موبایلی گوگل تغییر کرد

نسخه موبایلی جست‌وجوی گوگل به‌روز شده. قبل از این که گیج بشید، بگم که منظور از تغییر لوگویی که در این تصویر می‌بینید، نیست. این لوگو به مناسبت روز پدر هست که این شکلی شده.

هر روز بیشتر از قبل تعداد افرادی که سایت‌ها رو از روی موبایلشون باز می‌کنن بیشتر می‌شه. برای همین سایت‌ها رو آوردن به طراحی نسخه‌های مجزا برای موبایل. در طراحی نسخه ویژه تلفن همراه هم چند نکته بیش از مسائل دیگه در نظر گرفته می‌شه.

نسخه‌های موبایلی طوری طراحی می‌شن که برای نمایشگرهای کوچیک مناسب باشند. نکته مهم بعدی اینه که حجم کمی داشته باشند. این روزها یرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات موبایل، پول کمی بابت اینترنت موبایل نمی‌گیرند. در واقع می‌شه گفت تا جایی که تیغشون می‌برّه، می‌برّن.

تا اینجای کار محدودیت‌هایی بود که موبایل به طراحان سایت و سایت‌داران تحمیل می‌کنه. اما این که یک وسیله قابل‌حمل به اینترنت متصل باشه و باهاتون همراه بشه می‌تونه مزیت‌های زیادی رو هم همراه خودش بیاره و دست خدمات‌دهندگان اینترنتی رو بازتر بذاره. مثلاً این که سرویس‌های خودشون رو بر اساس مکان جغرافیایی گوشی پیشنهاد بدن.

عامل پیشنهاد رو دست کم نگیرید. پیشنهاد یعنی پول. در جامعه‌ای که نظام عرضه و تقاضا نبض بازار رو در دست داره، تمام تلاش تولیدکنندگان اینه که میزان تقاضا رو بالا ببرن. مقدار تقاضا هم رابطه مستقیم با پیشنهادهای متقاوتی داره که به مشتری داده می‌شه. هر چه پیشنهاد بیشتر باشه و در مکان و زمان مناسب ارائه بشه، احتمال خرید بالا می‌ره. پس موبایل محدودیت نیست، مصونیت هست حتی!

بعد از این همه صغرا کبرا بریم سر اصل مطلب. الان اگه با مرورگر گوشی همراهتون سایت گوگل رو باز کنید، طیف وسیعی از ویژگی‌های تازه گوگل رو خواهید دید که قابلیت هماهنگ شدن با مکان جغرافیایی شما رو هم دارن.

قبلاً درباره سرویس گوگل‌جا یا google place نوشته بودم. در حال حاضر این سرویس به صورت یک لبه مجزا در بالای صفحه جست‌وجوی موبایلی گوگل قرار داده شده و وقتی وارد صفحه اصلی می‌شیم تعدادی از پرکاربردترین آیکان‌هاش به صورت پیشنهاد در این صفحه موجوده.

اگه روی کلمه more ضربه بزنید یا از بالای صفحه places رو انتخاب کنید، وارد صفحه تازه‌ای می‌شید. در حال حاضر آیکون‌هایی مثل شکل زیر روی صفحه میان در واقع تعدادی میانبر هست که بر اساس جایی که قرار دارید، مغازه و رستوران و پمپ بنزین و مشابهش رو بهتون پیشنهاد می‌ده.

حالا بیاین امتحانش کنیم. مثلاً من در منطقه کنزینگتون لندن دنبال پاب و بار می‌گردم. با انتخاب آیکان مورد نظر، موبایلم موقعیتم رو روی نقشه در نظر می‌گیره و پاب‌ها و بارهای منطقه رو در نتیجه جست‌وجو روی نقشه بهم نشون می‌ده.

زیر این نقشه اماکن مورد نظر با نشانی کامل و شماره تلفن قرار دارند. به سمت پایین صفحه که حرکت می‌کنم، به هر مورد که می‌رسم روی نقشه با یک بالن قرمز مشخص می‌شه و یک عکس هم در گوشه نقشه از اون محل نشون داده می‌شه.

به نظر میاد که این شیوه تازه جست وجوی گوگل ارتباط تنگاتنگی با سرویس‌های گوگل +۱ و گوگل جا داشته باشه. طبیعیه که این طور هم باشه.

2 دیدگاه دربارهٔ «جست‌وجوی موبایلی گوگل تغییر کرد;

دیدگاهتان را بنویسید