سایت تازه گوگل: عاشق چی هستی؟

در این هیر و ویری که گوگل پلاس یا به قولی گوپس! منتشر شده و همه وبلاگ‌ها در حال بررسی و صحبت درباره این سرویس تازه گوگل هستند، شاید یکی دیگر از سرویس‌های گوگل که تقریباً چند روز پیش بی‌سر و صدا، سر و کله‌ش پیدا شد، گم شده باشه.

گوگل سایت تازه‌ای راه‌اندازی کرده به نام «به چی عشق می‌ورزی؟» یا «عاشق چی هستی؟» یا «از چی خوشت میاد» یا هر چی… حالا شما به ترجمه‌ش گیر نده. اصلش هست What do you love یا به اختصار wdyl. یک دات کام که بچسبونید به تهش، همه چی حله!

حالا این سایت قراره چی کار کنه؟ ایده عجیب و غریبی پشتش نیست. حتی فکر نکنم چندان هم سایت موفقی از آب در بیاد! اما کافیه شما یک کلمه رو در جعبه جست‌وجو وارد کنید تا در صفحه بعدی، نتایج جست‌وجوی گوگلی رو در سرویس‌های مختلف گوگل ببینید.

برای مثال وقتی کلمه لاهیجان رو وارد می‌کنید، نتیجه، چارچوب‌های مختلفی هست که یاد داره بهتون پیشنهاد می‌ده بحثی درباره لاهیجان شروع کنید، آخرین اخبار رو درباره این شهر بخونید، اگه کتابی در این زمینه نوشته شده، خریداری کنید، ترجمه این واژه به زبان‌های مختلف رو بشنوید، نقشه اون رو ببینید، ویدئویی اگه درباره ش هست، به تماشا بنشینید و خلاصه به عکس و آمارش دسترسی داشته باشید یا حتی وبلاگی رو درباره‌ش شروع کنید.

هر چند این موضوع رو از خود سایت گوگل هم می‌تونید پیگیری کنید یا نتایج رو به طور جداگانه از منوی سمت چپ سایت اصلی گوگل ببینید، اما این که نتایج یه این صورت در سایتی مجزا نشون داده بشه، شاید خوشایند یک عده از کاربران اینترنت باشه.

در کل چیز سرگرم‌کننده‌ایه. مثلاً نتیجه همین جست‌وجو باعث شد تا مستند پنج دقیقه‌ای پرس تی‌وی رو که درباره این شهر ساخته شده بود، ببینم.

اما نتایج جست‌وجو ممکنه برای بعضی از سرویس‌ها بی‌معنی باشه. یا کاریردی نداشته باشه. مثلاً مدل سه‌بعدی لاهیجان بی‌معنیه. نکته بعدی این که نتایج جست‌وجوی فارسی بعضی از سرویس‌های گوگل در حال حاضر در برخی از باکس‌ها قابل خوندن نیست که فکر کنم مشکل یونیکد باشه.

3 دیدگاه دربارهٔ «سایت تازه گوگل: عاشق چی هستی؟;

  1. ایده‌ی جالبی داره، شاید همین زمینه‌ساز شیوه‌های جستجوی نوین شود، یک سوال در خصوص کلمه اختصاری گوگل‌پلاس، بالاخره گوپس شد یا گوپل؟ (گوپل خوش‌آواتر به نظر نمیاد؟)

    پاسخ
    • درباره خلاصه گوگل پلاس که من صاحب‌نظر نیستم. هر کی یه چی می‌گی. آخرش هم یکیش جا میفته خلاصه :))

  2. نیما جان با سپاس از پست جالبت
    من چگونه می‌تونم توی گوگل پلاس عضو بشوم، لطفا من را راهنمایی کنید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید