Moat، جست‌وجوگر بنرهای تبلیغاتی

وقتی صحبت از موتور جست‌وجو می‌شه، خیلی‌هامون بلافاصله یاد گوگل می‌افتیم. اگه یه کم کنجکاوتر باشیم، احتمالاً از بینگ هم استفاده می‌کنیم. اما در دنیای موتورهای جست‌وجو انواع و اقسام سایت‌ها هست. خیلی از این سایت‌ها دارن به صورت تخصصی کار می‌کنن. یعنی روی حوزه مشخصی انگشت گذاشتن و همون بخش رو پوشش می‌دن. برای همینه که این وسط انواع موتورهای جست‌وجوی مخصوص کتاب الکترونیک، موسیقی، فیلم و هزار و یک خرت و پرت دیگه رو می‌شه یافت.

سایت Moat یا «خندق»، موتور جست‌وجوی اختصاصی بنرهای تبلیغاتیه! البته اون قدر کامل نیست که آگهی‌های هر چی برند و مارکه توی خودش داشته باشه. اما شما می‌تونید آگهی‌های بچه‌معروف‌های دنیای تجارت رو پیدا کنید. حالا چرا کسی باید علاقمند باشه تا دنبال این طور آگهی‌ها بگرده؟ در جوابش باید بگم که هر علتی می‌تونه داشته باشه. شاید یکی بخواد از این آگهی‌ها ایده بگیره. یا ممکنه یکی دوست داشته باشه به خاطر علاقمندی به یک محصول تبلیغش رو بذاره کنار سایت یا وبلاگش. اون وقت می‌تونه بره توی این سایت و مثلاً اگه طرفدار مرورگر کرروم هست، اسمش رو وارد کنه و بنرها رو در اندازه‌های مختلف ببینه. بعدش هم می‌شه قاپیدشون رو ازشون استفاده کرد.

من فکر می‌کنم این سایت جای توسعه زیادی داره و اصولاً گردآوری بنرهای تبلیغاتی در یک نقطه و با دسته‌بندی‌های مشخص، می‌تونه برای علاقمندانش جذاب باشه.

همچین سایت‌هایی باز هم جای کار دارن. گاهی وقت‌ها می‌شه یک ایده رو دوباره استفاده کرد و موفق هم بود. نگاه کنید به سایت اورکات به عنوان یکی از اولین و پرجمعیت‌ترین شبکه‌های اجتماعی. گوگل عملاً به خاطر عدم توسعه به موقع، قافیه شبکه‌های اجتماعی رو به فیس‌بوک باخت و حالا داره انواع تلاش‌ها رو می‌کنه بلکه بتونه بخشی از بازار شبکه‌های اجتماعی رو در دست خودش بگیره. اینه که پلاس رو در مقابل فیس‌بوک علم کرده.

این رو گفتم که یادآوری کنم اگه شما برنامه‌نویس خوبی هستید یا به فکر راه‌اندازی یک سایت موفق هستید، می‌تونید با طراحی یک سایت خوب، مرجع کاملی از بنرهای اینترنتی باشید. مطمئنم که از کنارش هم می‌تونید خوب پول در بیارید. به دو شرط. یکی این که سایت رو برای بازار بین‌المللی طراحی کنید و هدف مخاطبی باشه که مشکلات کاربران داخل ایران رو نداره و دوم این که بتونید سایتتون رو حسابی مشهور کنید و با شم بازاریابی خودشوت شرکت‌ها رو وادار کنید که به خاطر درج آگهی‌هاشون بهتون پول بدن. چرا؟ چون شما این آگهی‌ها رو سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگه نمایش می‌دید و بخشی از پول دریافتی رو به صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید