گربه و کودتا، گیمی درباره دکتر مصدق

گربه و کودتا یا The cat and the coup یک بازی مستند رایگانه درباره گربه دکتر مصدق یعنی اولین نخست‌وزیر منتخب مردم ایران.
بازی به صورت یک بازی معمایی فیزیکی ساده هست که به شکل یک کتال داستان لبریز از مینیاتورهای ایرانی ساخته شده. موسیقی این بازی کاریه از گروه Nine Inch Nails که یک گروه موسیقی صنعتی آمریکاییه. اگه شما حتی به عنوان یک خارجی یک ربع از وقتتون رو به این بازی اختصاص بدید، چیزهای زیادی از تاریخ ایران و فوبیای آمریکا و انگلیس از کمونیسم و کودتای سیا در ایران متوجه خواهید شد.
بازی در روزهای پایانی زندگی محمد مصدق شروع می‌شه و شما گربه رو که پایین بستر مصدق خوابیده، کنترل می‌کنید. برای این کار فقط باید از کلیدهای جهتدار (همون که روشون فلشه) و کلید فاصله استفاده کرد.

بعد از اونه که شما با دکتر مصدق و اتفاقات زندگیش همراه می‌شید و باهاش زندان، کودتایی که باعث براندازیش شد، ملی شدن صنعت نفت و سر و کله زدنش با وینستون چرچیل و آیزنهاور رو تجربه می‌کنید.
هر بخش از این معمای کوچیک شما رو به سادگی با خودش درگیر می‌کنه. شما در واقع گربه‌ای هستید که همراه مصدق داستان زندگیش رو مرور می‌کنید.

مراحل مختلف این بازی کوتاه، جعبه‌هایی هست که هر کدومش مقطعی از تاریخ رو روایت می‌کنند. بازی دوبعدیه و تعادل همراه با پیدا کردن راه درست برقراری تعادل رمز مهم بازیه.
این بازی کاملاْ رایگانه و برای پی‌سی و مک قابل دانلود. بازی کاری مشترک هست از پیتر برینسون و کورش والانژاد. تریلر این بازی رو ببینید:

1 دیدگاه دربارهٔ «گربه و کودتا، گیمی درباره دکتر مصدق;

  1. ببخشید ولی فکر نکنم بشه گفت اولین نخست وزیر منتخب، چون شیوه انتخاب مصدق با شیوه انتخاب نخست‌وزیرای قبلی و بعدیش تفاوتی نداشت، تفاوت اصلی در عملکرد مصدق بود.
    این حرف مثل اینه که بگیم محمد خاتمی اولین رئیس‌جمهور منتخب ایران بوده یا میرحسین موسوی و غیره

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید