می‌تونی حلش کنی؟

قبلاً درباره QR code نوشته بودم. اگه دنبال اطلاعات بیشتر هستید، یه نگاهی به این نوشته من با عنوان نشانه‌های بندانگشتی بندازید تا بریم سراغ قصه اصلی.
یک جور رمزمیله‌ی ماتریسی که می‌شه اونها رو با پوینده‌ها‌ی QR، تلفن همراه دوربی‌ندار و تلفن هوشمند خوند. تلفن هوشمند یا ابزارهای مشابه داده‌های پنهان در این رمز مربعی رو رمزگشاایی می‌کنن. این داده می‌تونه نوشته، نشانی وب، شماره تلفن، یا هر داده دیگری باشه.

با استفاده از همین موضوع ایده‌های جالبی رو می‌شه پیاده کرد. مثلاً می‌شه تی‌شرت با یه کد کیو آر درست کرد یا کارهای دیگه که اگه روی اینترنت بگردید انواعش رو پیدا می‌کنید.

یکی از این ایده‌ها اما کمپینی هست با عنوان Can You Solve This یا می‌تونی [این معما رو] حلش کنی؟

افرادی که این کمپین رو راه‌اندازی کردند، این پرسش رو همراه با یه رمز کیو آر منتشر می‌کنند. مردم کنجکاو هم که می‌خوان این معما رو حل کنند، موبایلشون رو به سوی این رمز می‌گیرند و گوشی همراهشون اونها رو به این سایت هدایت می‌کنه. این یک سایت چندزبانه هست که اگه زبان فارسی رو انتخاب کنید، این پیام روی صفحه نمایش داده می‌شه:

 

می‌تونی حلش کنی؟

گاهی در مسیر زندگی، کسانی که با بی‌عدالتی روبرو می‌شوند به تنهایی از پس حل مشکلات بر نمی‌آیند. جوانانِ محروم از تحصیل در ایران در این وضع قرار دارند و به حمایت شما نیاز شدیدی دارند. بدیهی است که حق تحصیل، حقی اولیه است و محرومیت از آن به معنی محرومیت از رویاها و آیندۀ هر جوانی‌ست.

بیایید کاری کنیم و از نهادهای مرتبط بخواهیم که ساکت ننشینند. یکی از این افراد را انتخاب کنید و برای ابراز نگرانی از این وضعیت، نامۀ خود را برایش ارسال نمایید.

 

 

به همراه این متن یک ویدئو هم به همون زبان در بالای صفحه نمایش داده می‌شه. در هر صفحه هم فرمی هست که ملت می‌تونن به افراد مختلفی ایمیل بفرستند. البته می‌تونید این ویدئوها رو در کانال این سایت در یوتیوب هم ببینید. اما نظر من اینه که به ابتکارات این کمپین هم در ویدئوی زیر نگاهی بندازید. این افراد رمز کیو آر مربوط رو هر جایی که بتونن نصب می‌کنن. به صورت بنر ویط پارک، با شابلون روی زمین و دیوار، با پخش تراکت و انواع روش‌های دیگه. و این نتیجه‌ش:

 

این کمپین یک صفحه در فیس‌بوک هم داره که اگه علاقمند باشید می‌تونید در جریان فعالیت‌هاشون قرار بگیرید. این گفت‌وگو با اعضای این کمپین در رادیو زمانه هم خوندیه.

دیدگاهتان را بنویسید