موسیقی تجربی در حیاط خالی؛ گروه پراگرسیو راک ایرانی

نویسنده میهمان: روزبه

در چند سال اخیر شاهد تلاش‌هایی بودیم از سوی گروه‌های موسیقی ایرانی برای عرضه سبک‌هایی متفاوت از اونچه تا حالا تجربه‌اش رو داشتیم تا بتونن به عرصه بازار بین‌المللی وارد بشن. برای مثال می‌شه از گروه راک هایپرنوا نام برد که تونسته به موفقیت‌های نسبی‌ای هم تو این زمینه دست پیدا کنه. یه نمونه از موزیک‌ویدیوهاشون رو اینجا ببینید.

اما گروهی که می‌خوام اینجا بهتون معرفی کنم یه گروه نسبتا تازه کار و کمتر شناخته شده هست که نام (Empty Yard Experiment (EYE رو برای خودشون انتخاب کردن که با سبک تجربی‌ای که دنبال می‌کنن عنوان مناسبی به نظر می‌رسه.

اعضای این گروه پراگرسیو راک (راک پیش‌رو) که سال ۲۰۰۶ در دوبی شکل گرفته گرجین اسدی، کاوه کاشانی، مهدی جی‌آر و ساسان سام ناصرنیا هستند اما خوانندگی اصلی این گروه به عهده تنها عضو غیرایرانی اون یعنی بوژان پریرادویچ صرب هست. در صفحه فیس‌بوکشون می‌خونیم که این گروه، تم‌های پراگرسیو، اکسپریمنتال، پست‌راک رو با پس‌زمینه‌ای از موسیقی خاورمیانه در کارهاشون به کار می‌گیرن و در اجراهای زنده با تلفیق کردن جلوه‌های بصری به موسیقی، سعی دارن فضای انتزاعی مورد نظرشون رو خلق کنن.

 

گروه سرشناس آناتما که بین ایرانی‌ها محبوبیت زیادی داره، اخیراً کنسرتی در دوبی داشت و شروع مراسم با اجراهایی از Empty Yard Experiment همراه بود که موفقیت خوبی برای این گروه خوش‌آتیه به حساب میاد. یه نمونه از کارهای این گروه رو ببینید و بشنوید:

 

 

برای شنیدن نسخه بهتر این آهنگ هم می تونید این پایین کلیک کنید:
Panaromia Part II by Empty Yard Experiment

برای شنیدن بقیه کارهاشون می‌تونید به صفحه گروه در ساوندکلاود برید یا به کانالشون در یوتیوب مراجعه کنید. اگر اهل حمایت از این گروه‌های نوپا هستید آلبومشون رو از آی‌تونز خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید