افزایش ۱۲۶۹ درصدی ترافیک گوگل‌پلاس در هفته پیش

نویسنده میهمان: شایان مهردوست

تقریباً سه ماهه که از راه‌اندازی گوگل‌پلاس می‌گذره. علی‌رغم طی‌کردن دوره‌ آزمایشی، گوگل توی همین مدت کوتاه موفق شده کاربران زیادی رو وارد حلقه‌های شبکه اجتماعی خودش بکنه.
گوگل ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) درهای گوگل‌پلاس رو به روی همه‌ کاربران باز کرد. همین مسأله، افزایش ۱۲۶۹ درصدی ترافیک گوگل‌پلاس رو در طول یک هفته به دنبال داشت. تازه در محاسبه این ترافیک، کاربران تلفن همراه و نوار ابزار گوگل در نظر گرفته نشدند. با این حال، بازدید ۱۵ میلیونی در یک هفته، جایگاه شبکه ‌اجتماعی گوگل رو در رتبه‌بندی Hitwise از ۵۴ به ۸ رسوند.
همزمان، گوگل امکان جست‌وجو در محتوای پست‌ها رو هم فراهم کرد و قابلیت‌های تازه‌ای هم به ابزار مکالمه تصویری یعنی Hangout یا به قول خودشون «پاتوق» اضافه کرد؛ از جمله همخوان کردن اسناد گوگل در حین گفت‌وگو.
از سوی دیگه، فیس‌بوک در همایش f8 با معرفی زنجیره زمانی یا Timeline سر‌‌وصدای زیادی به پا کرد. پروفایل شما با زنجیره زمانی فعالیت‌های شما و دوستانتون جلوه تصویری بیشتری پیدا کرده. به اعتقاد بنیانگذار فیس‌بوک یعنی مارک زوکربرگ، شکل قدیمی و فعلی پروفایل، تنها چند دقیقه از زندگی یک شخص رو به نمایش می‌گذاره.

اما در آینده، با یک نگاه اجمالی به پروفایل هر شخص می‌تونید کلی اطلاعات راجع بهش به دست بیارید. ضمن اینکه صحبت‌هایی از افزودن دکمه‌های جدیدی مثل دکمه لایک در صفحات به گوش می‌رسه که دکمه همخوان یا (Share) یکی از اونهاست.


در مقابل، گوگل‌پلاس امکان اشتراک‌گذاری حلقه‌ها رو اضافه کرد همین طور گوگل با افزودن یکی از بازی‌های محبوب فیس‌بوکی یعنی CityVille به فهرست بازی‌های جی‌پلاس، نشون داد که از سرگرمی کاربران خودش غافل نشده.
طبق محاسبات پاول آلن، گوگل‌پلاس بیش از ۴۳ میلیون کاربر داره که با سرعت زیادی در حال افزایش هستند. اما سؤال اصلی این‌جاست که رقابت سخت بین شبکه‌های اجتماعی، می‌تونه کمکی به اجتماعی‌تر شدن مردم هم بکنه یا نه.

 

* طراح لوگوی غیررسمی گوگل‌پلاس به فارسی، آرش اصغری

 

منابع:

– Google Plus Traffic Went Up 1269% Last Week, Read Write Web
– Google+ Hits Beta With 9 New Features Including Search, Mobile Hangouts, And Open Signups, Techcrunch
– Facebook Unveils Timeline: The Story Of Your Life On A Single Page, Techcrunch
– Zynga’s CityVille arrives on Google+, cnet

دیدگاهتان را بنویسید