تلویزیون نشنال جئوگرافیک فارسی هم آمد

بیشتر ما شاید اسم نشنال جئوگرافیک که به گوشمون می‌خوره، یاد جریان جنجالی خلیج فارس بیفتیم. اما اونهایی که بیشتر می‌خوان بدونن، یه نگاهی به این بخش از ویکی‌پدیا بندازن که من با کمی ویرایش اینجا بازنشرش می‌کنم:


مجله جغرافیای ملی یا National Geographic Magazine نشریه رسمی انجمن جغرافیای ملی است که از سال ۱۸۸۸ میلادی و دقیقا ۹ ماه پس از آغاز فعالیت این انجمن شروع به انتشار کرد و امروزه یکی از مشهورترین و پراعتبارترین مجلات مرتبط با علوم طبیعی در جهان است.
این مجله شامل مطالب مرتبط با علوم جغرافیا، باستان‌شناسی، تاریخ و فرهنگ در نقاط مختلف جهان است و عکس‌های این مجله بسیار مشهور هستند.
مجله جغرافیای ملی هم‌اکنون به ۳۱ زبان در کشورهای سرتاسر دنیا منتشر می‌شود. علامت شناسایی آن حاشیه زرد رنگی دور جلد مجله است که آن را از دیگر مجلات متمایز می‌کند.

اما این مجموعه فقط به مجله محدود نمی‌شه. نشنال جئوگرافیک شبکه تلویزیونی مشهوری هم داره که از ابتدای سال ۲۰۰۱ میلادی برنامه‌های مستندی با کیفیت بسیار بالا از طبیعت، تاریخ، فرهنگ، باستان‌شناسی، حیات وحش و علوم جغرافیایی تولید و پخش می‌کنه. خبر تازه اینه که از ۱۵ اکتبر ۲۰۱۱ یا ۲۳ مهر ۱۳۹۰ شبکه فارسی نشنال جئوگرافیک برنامه‌های خودش رو شروع می‌کنه.

نشنال جئوگرافیک البته در کشورهای مختلف برنامه‌های مختلفی داره و البته سهام‌دارنشون متفاوتن. در نشنال جئوگرافیک آمریکا، نیوز کورپوریشن۷۵٪  و در نشنال جئوگرافیک بریتانیا، همین شرکت کل سهام رو در اختیار داره. بنابراین می‌شه حدس زد که در نشنال جئوگرافیک فارسی هم مثل شبکه‌های فارسی وان و زمزمه، نیوز کورپوریشن سهام‌دار عمده باشه. بنابراین روپرت مرداک تصمیم گرفته که برنامه‌های مستند و بازار این بخش از تولیدات تلویزیونی رو به زبان فارسی، در اختیار خودش بگیره.

سایت فارسی این شبکه فعال شده و شما می‌تونید نمونه‌هایی از تولیداتش رو ببینید که به زبان فارسی دوبله شده. از طرفی بعد از این که فرکانسی رو که در انتهای این نوشته می‌ذارم، روی گیرنده‌های ماهواره‌تون پیدا کردید، می‌تونید آگهی معرفی (که این پایینه) و تا چند ساعت دیگه برنامه‌ها رو ببینید.

صفحه فیس‌بوک این شبکه اینجاست و فرکانس‌ها رو هم می‌تونید از اینجا بردارید:

Channel Name: NatGeoFarsi
Satellite: Eutelsat
W3A FREQ: 10722
SR: 27500
POL: Ver
FEC: 3/4

3 دیدگاه دربارهٔ «تلویزیون نشنال جئوگرافیک فارسی هم آمد;

 1. ای داد من! فقط امیدوارم به سیاست احمقانه فارسی وان و زمزمه پایبند نباشه و خط مشی یک شبکه حرفه‌ای رو دنبال کنه!

  پاسخ
 2. نیما جان من البته رو فرکانس ۱۰۷۲۱ تونستم بگیرم، همون فرکانسی که خودشون اعلام کردند.
  نشنال جیوگرافیک، بی‌بی‌سی، من و تو، سه کانال خوب برای پخش مستند (همه‌شون هم از لندن پخش می‌شن!). امیدوارم کم‌کم پای کانال‌های خوب دیگه مثل دیسکاوری فارسی هم باز بشه.

  پاسخ
 3. لطفا پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی نشنل جبوگرافیک فارسی را از سر بگیرید که این شبکه یکی از پربیننده‌ترین شبکه‌ها بوده است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید