کلاس‌های رمزنگاری رایگان دانشگاه استنفورد

این روزها دوره‌های آموزشی زیادی وجود داره که به طور آنلاین برگزار می‌شن. اما بعضی‌هاشون رو که دانشگاه‌های معتبر برگزار می‌کنند، نباید از دست داد.

امروز با آگهی یک دوره آنلاین برخورد کردم که دانشگاه استنفورد برگزارش می‌کنه. دوره رایکان رمزنگاری که به نظرم علاقمندان زیادی داشته باشه و این ژانویه شروع می‌شه.

رمزنگاری چیه؟ این طور که توی ویکی‌پدیا نوشته، دانشیه که به بررسی و شناختِ اصول و روش‌های انتقال یا ذخیرهٔ اطلاعات به صورت امن می‌پردازه حتی اگه مسیر انتقال اطلاعات و کانال‌های ارتباطی یا محل ذخیره اطلاعات ناامن باشن.
رمزنگاری در واقع دانش تغییر متن پیام یا اطلاعات به کمک کلید رمز و با استفاده از یک الگوریتم رمزه، به صورتی که تنها شخصی که از کلید و الگوریتم مطلع هست، می‌تونه اطلاعات اصلی رو از اطلاعات رمزشده استخراج کنه و شخصی که از یکی یا هر دوی اونها بی‌اطلاع باشه، نتونه به اطلاعات دسترسی پیدا کند.

رمزنگاری یک ابزار ضروری برای حفاظت از اطلاعات در سیستم های کامپیوتریه. این دوره توضیح می‌ده که عملکرد درونی رمزنگاری و استفاده از اونها چطوریه. دانش‌آموزان عوامل امنیت رو در ساختار رمزنگاری یاد خواهند گرفت و این که چگونه اونها رو در دنیای واقعی کاربردی کنند.

این دوره با این بحث آغاز می‌شه که چطور دو طرفی که یک کلید رمز مشترک رو دارن، در شرایط استراق سمع و مداخله می‌تونن با هم ارتباط امن برقرار کنن. بسیاری از قراردادهای فعلی بررسی می‌شن و اشتباه‌های موجود در سیستم‌های فعلی هم تجزیه و تحلیل خواهند شد. نیمه دوم این دوره در مورد روش‌های کلید عمومی هست که اجازه می دهد که دو یا چند طرف، کلید مخفی مشترک تولید کنند.

تئوری اعداد و رمزنگاری کلید عمومی، امضای دیجیتالی و قراردادهای احراز هویت هم جزو موارد مورد بحثه. در اواخر دوره هم مباحث پیشرفته‌تر مانند اثبات دانایی صفر، قراردادهای توزیع و تعدادی از فرآیندهای حفظ حریم شخصی رو پوشش می‌ده.

طبیعتاْ دوره به زبان انگلیسی هست و دانش‌های اولیه برای برنامه‌نویسی و ریاضیات هم پیش‌نیازشه. اطلاعات بیشتر رو هم می‌تونید از اینجا بخونید. این ویدئو هم توضیحات لازم رو داره.

دیدگاهتان را بنویسید