پیشنهاد فارسی‌سازی توییتر

شرکت گوگل چند وقتی است که فارسی‌سازی سرویس‌هایش را کمی جدی‌تر گرفته. راه‌اندازی وبلاگ فارسی گوگل نشان‌دهنده این است که عاقبت زبان فارسی مورد توجه شرکت‌های بزرگ قرار می‌گیرد. این موضوع حاصل تلاش تولیدکنندگان محتوا به زبان فارسی و البته فارسی‌زبانانی است که در این شرکت‌ها کار می‌کنند. این موضوع می‌تواند برای ما امیدوارکننده باشد که شرکت‌ها و سرویس‌دهنده‌های بزرگ دیگر در اینترنت، از زبان فارسی به طور کامل پشتیبانی کنند.

چند وقتی است که کاربران زبان عربی توییتر، تلاش می‌کنند تا این سایت را به افزودن زبان عربی به فهرست زبان‌های اصلی خود ترغیب کنند. سایتی به این زبان راه‌اندازی کرده‌اند به نام التغریدات. همایش برگزار می‌کنند و با پشتیبانی ده کشور، موجی برای تقاضایشان به راه می‌اندازند که حتی تلویزیون الجزیره آن را پوشش می‌دهد. تلاش‌های این گروه را می‌توانید از شناسه توییترشان هم دنبال کنید.

حالا می‌شود که گفت که توییتر این تلاش‌ها را دیده است. این توییت مربوط به شناسه رسمی بخش ترجمه توییتر، اشاره‌ای دارد به تلاش‌های این گروه. بنابراین باید به زودی شاهد باشیم که احتمالاً زبان عربی به توییتر اضافه می‌شود.

اما ما برای زبان فارسی چه می‌توانیم بکنیم؟ چقدر شانش داریم؟ فارسی شدن توییتر چه حاصلی دارد؟

برای پاسخ به پرسش اول باید به سراغ این فرم رفت. با پر کردن این فرم کوتاه و انتخاب زبان فارسی از میان زبان‌ها و پیشنهادش به توییتر، می‌توانیم اهمیت زبان فارسی را متذکر شویم.

احتمال این که زبان فارسی پس از زبان عربی به توییتر اضافه شود، زیاد است. برای عربی کردن توییتر، نیاز است تا تغییراتی در این سایت به وجود بیاید، یا ماژول‌هایی به سایت اضافه شود تا مشکل راست به چپ به طور کامل حل شود. مطئناً این تغییر می‌تواند برای ما مفید باشد. چون تنها با ترجمه منوها و پپام‌های موجود به زبان فارسی، می‌توانیم این زبان را هم داشته باشیم.

بعید می‌دانم کاربران فعلی فارسی‌زبان توییتر، حتی پس از فارسی شدن حاضر باشند، از اینترفیس و محیط فارسی این سایت استفاده کنند اما نتیجه می‌تواند این باشد که کاربران تازه‌ای به سراغ توییتر بیایند چرا که در محیط فارسی کار کردن، برای آنها ساده‌تر و قابل فهم‌تر خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنم چند ثانیه وقت بگذارید و زبان فارسی را به توییتر پیشنهاد دهید.

5 دیدگاه دربارهٔ «پیشنهاد فارسی‌سازی توییتر;

دیدگاهتان را بنویسید