رفتن به نوشته‌ها

گوگل و پیشنهاد به جست‌وجوگران خودکشی

امروز متوجه شدم وقتی که در موتور جست‌وجوی گوگل به انگلیسی واژه خودکشی (Suicide) را جست‌وجو می‌کنید، در بالای صفحه نتایج، شماره‌ای را برای مشاوره خواهید دید.

پس از جست‌وجوی بیشتر متوجه شدم که این خبر تازه‌ای نیست و نزدیک به یک سال است که در برخی از کشورها چنین شماره‌ای فعال شده است. گوگل معمولاً تمام سعیش را می‌کند تا نتایج جست‌وجو را دستکاری نکند اما از قرار معلوم در این یک مورد استثنا وجود دارد. در صورتی که کاربر در برخی از کشورها مثل بریتانیا این کلمه را جست‌وجو کند، در اندازه‌ای کمی بزرگ‌تر از آگهی‌های گوگل تصویر یک تلفن قرمز را همراه با شماره تلفن کمک‌رسانی برای مشاوره خواهد دید. در آمریکا هم این جست‌وجو به بنیاد مشاوره در زمینه خودکشی منجر خواهد شد. برخی از عبارت‌ها مثل راه‌هایی برای خودکشی، در صورت جست‌وجو همین شماره را در بر خواهد داشت اما برای مثال اگر کسی عبارت به پایان رساندن زندگی را جست‌وجو کند، به این نتیجه نخواهد رسید.

در دنیایی که مردم به جای تماس با شماره تلفن‌ها اضطراری و و دوستان و خانواده به گوگل مراجعه می‌کنند، این موضوع می‌تواند ایده بسیار خوبی برای نجات جان انسان‌ها باشد. نیویورک تایمز هم در این باره نوشته که این دومین بار است که گوگل نتایج جست‌وجو را به خاطر موارد اضطراری تغییر می‌دهد و مورد دیگر درباره خطر ملی مسمومیت در آمریکا بوده است.

چنین تلاش مشابهی را در فیس‌بوک هم می‌توان دید. در فیس‌بوک هم این امکان وجود دارد تا اگر دوستان یک کاربر از راه‌های مختلف متوجه شدند که او قصد خودکشی دارد، وی را گزارش دهند تا سریعاً به او کمک شود.

 

منتشر شده در وبلاگ

نظر

 1. از ایران که جست‌وجو می‌کنم، هیچ خبری نیست. البته اگر غیر از این باشد باید تعجب کنم.

 2. بهادر بهادر

  من هم همین یه هفته پیش دیدم این کار رو می‌کنه.

 3. آره تو آلمانم خبری نیست از این پیشنهاد دوستانه ولی صفحه نتایج خودش چیزای خوبی داره که پشیمونم کرد.

 4. مهرداد مهرداد

  منم تو ایران سرچ کردم و به این نتایج رسیدم

  ده راه آسان خودکشی!!

 5. ممنون از مطلبتون بسیار جالب و مفید بود

  می‌تونم مطلبتون رو تو سایت http://www.npco.net

  قرار بدم؟

  با تشکر

 6. کم کم باید از گوگل انتظار های بیشتری داشته باشیم باید به این فکر کنیم که در آینده شاید در انتخاب همسر هم بتونه راهنمایی های خوبی رو بهمون پیشنهاد بده :دی.

  مرسی نیما

 7. استفاده درست از تکنولوژی یعنی کاری که گوگل و فیسبوک کرده‌اند. شبیه به این مورد در مورد توییتر هم صدق می‌کنه.

 8. با تشکر از مطالب مفید و خوبتان

 9. تجهیزات کتابخانه تجهیزات کتابخانه

  عالی بود،چقدر جالب بود.

 10. پارتیشن اداری پارتیشن اداری

  خیلی جالب بود !!

 11. طراحی سایت طراحی سایت

  خیلی جالبه 😉

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.