برای شهرتان نقشه بکشید

بارها در این وبلاگ از مزایای ویکی‌نویسی نوشتم و توصیه کردم تا هر کسی به نوبه خودش و بر اساس دانشی که دارد می‌تواند به توسعه این دانشنامه کمک کند. دانشنامه‌ای که همگان در آن مشارکت کنند، مصداق «همه‌چیز را همگان دانند» خواهد شد.

البته شرط این کار این است که اصول ویکی‌نویسی را رعایت کنیم تا هرج و مرج دامنگیر این دانشنامه نشود.

اما ویکی‌پدیا پروژه‌های جانبی خوبی دارد. یکی از این پروژه‌ها که کمتر شناخته شده است، نقشه‌ای به سبک ویکی است به نام Open Street Map که بر پایه نامش یک نقشه متن‌باز به حساب می‌آید.

اپن‌استریت‌مپ‏ یا نقشه شهری باز پروژه‌ای مشارکتی برای ایجاد یک نقشه قابل ویرایش رایگان از جهان است.

نقشه‌ها با استفاده از داده‌های حاصل از دستگاه‌های قابل حمل جی‌پی‌اس، عکاسی هوایی، منابع رایگان دیگر و یا به سادگی از دانش محلی ترسیم می‌شوند. هم تصاویر بُرداری و هم تصاویر غیربُرداری تحت اجازه‌نامه کرییتیو کامانز قابل دریافت هستند.

بنیاد ویکی‌مدیا در آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام کرد که با توجه به یکی بودن اهدافش با پروژهٔ اپن‌استریت‌مپ (فراهم آوردن دانش آزاد برای همه) و اینکه دیگر نیازی به استفاده از رابط برنامه‌نویسی انحصاری گوگل مپس نخواهد داشت، برای نیازهای نقشه‌نگاشتی خود از اپن‌استریت‌مپ به جای گوگل‌مپس استفاده خواهد کرد.

osm-ss

درباره برخی از شهرها منابع دریافت داده‌ها و اطلاعات آن‌قدر زیاد است که مشارکت‌کنندگان شاید لازم باشد تا داده‌ها را ویرایش و اشتباه‌ها را تصحیح کنند. اما این موضوع برای شهرهای کوچک صدق نمی‌کند. علاوه بر این هر کسی محله خودش و کوچه و پس‌کوچه‌هایش را بهتر از هر کسی می‌شناسد و می‌تواند جزئیات را مثلا بهتر از هر دستگاه جی‌پی‌اس به این نقشه بیافزاید.

این کار به علاوه بر همه مزایایی که گفتم سرگرم‌کننده هم هست. کافی است در این سایت نام‌نویسی کنید و بعد از آن به بخش ویرایش نقشه شهرتان بروید. خواهید دید که چقدر ساده و لذت‌بخش است افزودن کوچه‌ها و خیابان‌ها و ویرایش نقاطی که به اشتباه روی نقشه جای‌گذاری شده‌اند.

کافی است یک بار آن را بیازمایید تا گرفتارش شوید و البته حواستان باشد که با این دانشنامه‌ها نباید شوخی کرد. قوانین را رعایت کنید و آن را طوری ویرایش کنید که به درد همگان بخورد.

روی نقشه نباید به سبک برخی از دوستان طوری ویراست که آثارش روی پروژه ویکی‌مپیا یا فوراسکوئر باقی مانده است. به نحوی که برخی از ساختمان‌ها را با نام منزل فلانی و آن کوچه که اولین بار دوست‌دخترم را بوسیدم، نشان‌گذاری کرده‌اند که نه به درد دیگران می‌خورد و احتمالا نه به درد خودشان.

2 دیدگاه دربارهٔ «برای شهرتان نقشه بکشید;

  1. من که به شخصه خیلی از مناطق اطراف محل زندگی‌ام رو روی گوگل‌مپس تکمیل کردم و واقعا حوصله‌ام نمیاد که همه این کارها رو برای اپن‌ستریت تکرار کنم! مگر اینکه روزی همه‌گیر بشه.

    پاسخ
  2. به نظرم از لحاظ جهان‌گردی اگه شهری می‌خواد توریست پذیر باشه باید سعی کنه نقشه‌های گوگل مپ و در قدم بعدی اوپن‌استریت مپ رو کامل کنه. چون اولین احتیاج یه گردشگر همین نقشه‌هاست.

    بد نیست شهرداری‌ها و استانداری‌های این مملکت یه اقدامی بکنن.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید