​عکس دست‌جمعی ماگ‌ها

نویسنده میهمان: مریم مهتدی

ما آدم‌ها گاهی دوست داریم فکر کنیم دیگران هم مثل ما زندگی می‌کنند. گاهی دوست داریم فکر کنیم همه یک کارهایی را با هم انجام می‌دهیم و هیچ‌کس تنها نیست. گاهی وقت‌ها هم دوست داریم از چیزهای ساده و غیرخصوصی زندگی دیگران با خبر بشویم. شاید برای این‌که بدانیم هرکس چه شیوه‌ای برای لذت بردن از روزهایش دارد. ​

این روزها اینستاگرام طرفدار زیادی پیدا کرده. تا چند وقت پیش و قبل از این‌که اینستاگرام این‌قدر فراگیر بشود آدم‌های فضای مجازی و کسانی که دوست دارند عکس‌های‌شان را با دیگران به اشتراک بگذارند فضای دم‌دستِ فیس‌بوک را انتخاب می‌کردند. عکس‌ پروفایلی و عکس فیس‌بوکی برای خودش یک دسته‌ی جدا، تازه و حتا بامزه‌ای درست کرده بود. حالا اما از گوشه کنار کافه‌ها و خیابان‌ها و جاهای تفریحی و همین فیس‌بوک می‌توان شنید که خیلی‌ها عکس اینستاگرامی می‌گیرند. در مهمانی‌ها و در دور هم جمع شدن‌ها و اتفاق‌های اجتماعی و گروهی هستند کسانی که به طنز می‌گویند عکس می‌گیرند برای اینستاگرام.

با این اوصاف، پیش آمده که دم خواب یا وقت بیکاری گشت بزنید در اینستاگرام و دنیای تصویری دیگران را رصد کنید؟ شیوه‌ی زندگی مردم را دور تا دور جهان ببینید؟ برای خیلی‌ها پیش آمده. گشت زدن توی اینستاگرام لذت بصری کم‌نظیری دارد. اما چه چیزی کمک می‌کند که این پرسه‌زنی بصری لذت‌بخش باشد؟ هشتگ‌ها.

هشتگ‌ها توی اینستاگرام (و شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل گوگل‌پلاس و توییتر) عکس‌ها را با یک موضوع خاص دور هم جمع می‌کند. این‌طوری که مثلاً اگر شما یک قهوه‌خور حرفه‌ای باشید و دوست داشته باشید عکس‌هایی از قهوه خوردن دیگران ببینید، خیلی راحت می‌توانید سربکشید به هشتگ coffee# ‌و بنشینید به تماشای هرعکسی که به نحوی ربط به قهوه داشته و گیرنده‌اش عکس را فرستاده توی این هشتگ. یا ممکن است شما جزو آن دسته از آدم‌ها باشید که لیوان چای از دست‌شان نمی‌افتد و جیره‌ی روزانه‌ی چای دارند. شما تنها نیستید. با تماشای عکس‌های هشتگ tea# می‌بینید که خیلی‌های دیگر جیره‌ی عصرانه‌ی چای دارند و از آن عکس هم می‌گیرند.

این لذت بصری اما برای ما ایرانی‌ها می‌تواند بهتر از این هم تفکیک بشود. ما دوست داریم از عادات همزبان‌ها و هموطن‌های‌مان هم باخبر شویم. احساس نزدیکی بیشتری بهمان دست می‌دهد اگر بدانیم ایرانی‌های دیگر چه‌طور به چای و قهوه وابسته‌اند و از آن عکس می‌گیرند. خوش‌مان می‌آید عکس لیوان چای دیگران را هم ببینیم و به شکل‌های ته فنجان قهوه‌ی یکی دیگر نگاه کنیم. اگر شما هم جزو این آدم‌ها هستید خوشحال باشید.

چند وقتی‌ست کاربران فارسی‌زبان اینستاگرام برای دور هم جمع کردن عکس‌های چای‌خورها و قهوه‌نوش‌ها، و حتا کسانی که کافه‌نشینی می‌کنند و عکاسی از کافه‌ها را دوست دارند، عکس‌های‌شان را با دو هشتگ #قهو‌ه‌ـنگار و #چای‌ـنگار در این شبکه‌ی اجتماعی منتشر می‌کنند.

الان اگر سر بکشید به هشتگ قهوه‌نگار بیشتر از هفتصد عکس از کافه‌های ایران و کشورهای دیگر می‌بینید. هشتگ چای‌نگار هم حالا بیشتر از ۱۰۰ عکس دارد که چای‌خورها دور هم جمع‌شان کرده‌اند. عکس‌های چای، قهوه و کافه‌نشینی‌تان را با این دو هشتگ یک‌جا تگ کنید. آدم‌های زیادی هستند که به وقت ملال دنبال این عکس‌های شما می‌گردند که روح‌شان تازه شود.

1 دیدگاه دربارهٔ «​عکس دست‌جمعی ماگ‌ها;

دیدگاهتان را بنویسید