واژه، یک واژه‌نامه آنلاین

سایت واژه یک واژه‌نامه دانشنامه‌ای نوین چندزبانه با تمرکز بر زبان فارسی است و حاصل ماه‌ها کار پژوهشی و برنامه‌نویسی است تا سخن‌وران، پژوهش‌گران و دانش‌وران فارسی‌زبان را در استفاده از این زبان غنی و فرهنگ‌ساز یاری کند.

این پایگاه برای اولین بار در تاریخ تلفظ واژه‌های فارسی را با الفبای بین‌المللی آوانگاری (IPA) ارایه می‌کند. افزون بر آن موارد زیر را نیز در صورت وجود برای هر واژه ارائه می‌کند:

– شاهد‌ها و نمونه‌هایی از کاربرد واژه‌ها در زندگی واقعی یا در ادبیات کهن
– شکل جمع واژه
– شکل مفرد واژه
– مثل‌ها، کنایه‌ها و اصطلاحات مربوطه
– ریشه‌شناسی واژه
– ساخت واژه
– دگرریخت‌های واژه
– نویسه‌برگردانی واژه های فارسی از خط عربی به لاتین بر اساس استاندارد جامع SLPO

vajje

کار با سایت بسیار ساده است. کافی است واژه مورد نظر را در جعبه میانی سایت وارد کنید تا معنای مورد نظر یا ترجمه را پیدا کنید. نتیجه جستجو را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی همخوان کنید.

این سایت همواره یک واژه تصادفی را به شما پیشنهاد می‌کند تا به دنبال معنایش باشید. در عین حال جای اپلیکیشن برای سایت خالی است و امیدوارم به زودی برای پلتفرم‌های مختلف طراحی شود.
در صورت تمایل می‌توانید به سایت واژه کمک مالی کنید یا کمک کنید تا این سایت به دیگر زبان‌ها هم ترجمه شود.

4 دیدگاه دربارهٔ «واژه، یک واژه‌نامه آنلاین;

  1. یکی از کارهای قشنگی که برخلاف دیگر وبلاگ‌ها، بارها در وبلاگ شما دیدم، همین معرفی سایت‌ها، وبلاگ‌ها، سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های نوپا هستش که حداقل کاری که می‌کنه، تشویق صاحبان این سرویس‌ها به ادامه کارشون هست. بابت این کار ازتون ممنونم.

    پاسخ
  2. سلام نیما جان

    داده‌های آوایی (IPA) این سایت متعلق به پروژهٔ ویراستیار بوده که در اقدامی غیرحرفه‌ای توسط توسعه‌دهندهٔ سایت واژه، بدون هماهنگی و کسب اجازه یا حتی ذکر منبع تهیهٔ این دادگان، بر روی سایت قرار گرفته.
    بخشی از این داده خریده شده بود و حدود ۴۰٪ آن هم در پروژهٔ ویراستیار تولید شده بود.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید