ساختنی، هر چیزی رو خودت بساز

یکی از اصطلاحاتی که بیشتر در کشورهای پیشرفته می‌شنوید، اصطلاح DIY (Do It Yourself) یا به عبارت دیگر «خودت انجام بده» است. این عبارت به کیت‌ها و مجموعه‌هایی گفته می‌شود که مجموعه‌ای از قطعات را در اختیارتان می‌گذارند تا شما خودتان آنها را مونتاژ کرده و وسیله‌ای که می‌خواهید را بسازید.

مزیت‌های متعددی برای این طور کیت‌ها وجود دارد. از جمله بار آموزشی و یادگیری که همراه خود برای علاقمندان می‌آورد و دیگر این که هزینه‌ها را پایین می‌اورد تا خودتان با کار روی مواد اولیه، محصولی را که دوست دارید، ارزان‌تر به دست آورید.

در اینترنت وب‌سایت‌ها و ویدئوهای بی‌شماری با همین کلیدواژه وجود دارد. اما برای علاقمندان فارسی‌زبان، وب‌سایتی شروع به کار کرده است با عنوان ساختنی.

اگر روش ساخت هر چیزی از دست‌بند و غذا گرفته تا دستگاه‌های الکترونیکی مختلف را می‌دانید و می‌خواهید آن را به نام خودتان به اشتراک بگذارید یا به دنبال پروژه‌ای می‌گردید که آن را بسازید، حتی اگر به دنبال پیدا کردن ایده برای کسب در آمد هستید، می‌توانید به سراغ این وب‌سایت بروید.

Screen Shot 2014-04-05 at 17.40.46

ساختنی خبر هم منتشر می‌کند اما نه خبرهای مدل‌های جدید گوشی‌های همراه یا کنسول‌های بازی. در ساختنی وب‌سایت اخبار فناوری نیست اما خبر از یک یافته، یک کشف یا یک ایده نو، یک دستگاه با فناوری نوآورانه و یا کارهای شرکت‌های بزرگ سازنده محصولات گوناگون را خواهید خواند.

در عین حال می‌توانید در بخش “چگونه بسازیم” از روش‌های ساخت “ساختنی”‌های گوناگون با خبر شوید. آموزش ببینید، نظرات خودتان را در زیر آن اضافه کنید. می‌توانید در بخش “دنیای اطراف ما” در مورد جدید ترین یافته‌ها و پیشرفت‌ها یا نظریه‌ها در مورد رشته‌های مختلف علمی و هنری آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید