شبکه اجتماعی واین و ساخت ویدئوی ۶ ثانیه‌ای

شبکه‌های اجتماعی یکی پس از دیگری سر بر میارن و آدم گیج می‌شه که آیا توی همه‌شون باید نام‌نویسی بکنه یا نه. یه موقعی بود که تب شبکه‌های اجتماعی همه رو گرفته بود و روزی نبود که توی یکیشون عضو نشیم. اما در نهایت بیشتر از چند تاشون رو نگه نداشتیم. کمتر کسی از ما روزانه به بیش از ۵ شبکه اجتماعی سر می‌زنه. اصلا کار و زندگی رومزه چنین اجازه‌ای رو به آدم نمی‌ده.

اما هنوز هم هستند شبکه‌هایی که برای یک منظور خاص به وجود میان و کم و بیش ماندگار می‌شن.

واین (VINE) یک اپلیکیشن موبایله که زیرمجموعه توییتر به حساب میاد. کاربران می‌تونن با استفاده از رابط کاربری جالبی که داره به سادگی ویدئوهای کوتاه بسازند و روی شبکه بارگذاری کنند.

همه می‌دونیم که ایده توییتر این بود تا کاربران در کوتاه‌ترین اندازه ممکن یعنی ۱۴۰ حرف، پیام خودشون رو ارائه یدن. چیزی که تجلی مستقیم کم گوی و گزیده گوی چون دُر بود. واین هم تونسته همون ایده رو به صورت تصویری ارائه بده. ساخت ویدئوهایی با حداکثر طول کلیپ ۶ ثانیه.

شاید فکر کنید که ۶ ثانیه واقعاً به چه دردی می‌خوره؟ توی این مدت کوتاه مگه چه چیزهایی می‌شه ساخت؟

اما باورتون نمی‌شه که ملت چه ابتکاراتی رو توی همین مدت زمان کوتاه انجام می‌دن. همه جور کاری هم بینشون پیدا می‌شه. فضای واین بیشتر یک فضای بانمک و طنزآلوده. در واقع اکثر ویدئوها محتوای خنده‌دار دارند. اما در این بین انیمیشن‌های جالبی می‌بینید. محتوای آموزشی هم کم و بیش در همین مدت کوتاه تولید می‌شه. رسانه‌ها هم کم‌کم دارند کشفش می‌کنند و به سراغش میان.

ساخت ویدئو با لمس نمایشگر گوشی انجام می‌شه. تا زمانی که دستتون روی نمایشگره ضبط می‌کنه و به محض برداشتن انگشت، ضبط متوقف خواهد شد. بعد می‌تونید زاویه تازه‌ای رو برای دوربین در نظر بگیرید و ادامه ویدئو رو ضبط کنید تا در نهایت ۶ ثانیه بشه. یه جورایی ضبط و تدوین همزمان ویدئو که جالبه. چند روزی هم هست که نسخه تازه واین اومده و امکان می‌ده که ویدئویی که از قبل دارید رو از روی موبایلتون آپلود کنید.

اما مزیت واین نسبت به اینستاگرام به نظرم چند چیزه. یکم این که ویدئو مستقیم در توییترتون هم قابل دیدنه. دوم این که می‌شه ویدئوها رو دسته‌بندی موضوعی کرد. سوم شیوه ساخت ویدئو در واین امکان بیشتری نسبت به ایسنتاگرام داره.

در واین بین ایرانی‌های هم فعالند. هرچند جامعه ایرانی واین در حال حاضر بیشتر شامل ایرانی‌های خارج از کشور می‌شه. برای استفاده از واین نیازی نیست که جداگانه نام‌نویسی کنید، می‌شه با همون شناسه توییتر واردش شد. ویدئوهایی که ساختید رو می‌تونید همزمان در توییتر و فیس‌بوک منتشر کنید و ویدئو در توییتر به طور مستقیم قابل مشاهده است. نکته دیگه لوپ شدن یا تکرار ویدئوهاست. یعنی ویدئو پشت هم تکرار می‌شه و این خودش می‌تونه به ساخت ویدئوهای جالب کمک کنه. برای مثال این ویدئو رو که دیروز ساختم ببینید:

و نمونه دیگه‌ای رو که برای آموزش یک ترفند ساده ساختم. بله در ۶ ثانیه حتی می‌شه آموزش داد که چطور یک بته سیر رو بدون درد و خون‌ریزی پوست بگیریم:

در نهایت اگر به واین اومدید من رو می‌تونید با همون شناسه توییترم یعنی @nima پیدا کنید و در آخر اگر ویدئوی جالبی ساختید، همین جا نشونیش رو بذارید تا یک مجموعه جالبش رو در نوشته‌های بعدی به بقیه معرفی کنم. هشتگ‌های معروف ایرانی‌ها در واین هم فعلا اینها هستند:

#persianvines

#iranianvines

دیدگاهتان را بنویسید